keri üles
EsilehtBlogiKuidas validaSaagu valgus! – kuidas valida endale see õige töövalgusti

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Saagu valgus! – Kuidas valida endale see õige töövalgusti

11. oktoober 2022

Kui endistel aegadel tähendas pimedarohke aastaaja saabumine tööde aeglustamist või seiskumist, siis tänapäeval võimaldavad kunstlikku päevavalgust tekitavad elektritooted luua kaudse valguse, mis mõjub sarnaselt loomuliku päevavalgusega ja tagab seeläbi suurepärase töökeskkonna, olgu tegu mistahes hooaja või kellaajaga.

Kuid konkreetne töökeskkond vajab ka sellele vastavat töövalgustit. Ebasobiliku valguse käes töötamine mõjutab meie heaolu, takistab nägevust, põhjustab väsimust ja lõppkokkuvõttes halvendab meie töötulemust. Seepärast ei tohi valgustite valikul suhtuda asjasse leigelt ning osta seda „peaasi, et valgust näitab“ põhimõttel; valgus ei tohiks olla sinu töökeskkonna jaoks liiga nõrk ega sisaldada värvitoone, mis raskendavad näiteks objektide värvide eristamist.

Mida pidada silmas töövalgusti valimisel?

Arusaadav, et mitte igaüks meist pole töövalgustite valimisel juba teemaga eelnevalt kursis, ega tea, mida valimisel silmas tuleks pidada. Ja ega ei peagi olema. Ent siiski tasub ennast enne ostu sooritamist nii hästi kui võimalik oma vajadustega kurssi viia.

Küsi endalt… mida pead sa töövalgusti puhul kõige tähtsamateks omadusteks? Valikuid on mitmeid. On see just töövalgusti kõrge kvaliteet või pikk kasutusiga? Ehk hoopis selle võimsus ja võimaldatav eredustase? Otsid sa ülesehituselt ja kasutamisel võimalikult lihtsat valgustit? Või tegutsed sa töökeskkonnas, kus figureerivad tähtsal kohal näiteks löögi- või veekindlus? Ka juhtmevabadus võib olla otsustavaks faktoriks töövalgusti valimisel.

Kui oled nendele küsimustele vastanud, saad hakata otsima tooteid ning tutvuma nende erinevate näitajatega. Kui alguses võivad näitajad ja numbrid paista kui hiina keelena, on tegelikult üpriski kerge selgusele jõuda, millise võimsusega töövalgusti sinule kõige paremini sobib. Selleks tuleks mõelda oma töökeskkonna suurusele ning milline tööeesmärk on.

Milliste näitajate jälgimine aitab sul jõuda töövalgusti õige valikuni?

Oleme valgustite valimisel harjunud jälgima näitajates just vatte (W), kuid ainult võimsusest lähtudes võid lõpuks hoopis vale toote kasuks otsustada, mis võib tähendada nii rahalist, kui ka tervislikku kadu. Tänapäevaste LED töövalgustite puhul on pigem informeerivam osa mõõtühikul luumenil (lm), mis näitab kogu seadmest väljuvat valgusvoogu (heledust) oluliselt paremini, kui võimsuse ühik vatt.

Üldiselt võib jälgida rusikareeglit, et mida suurem on valgustamist vajav keskkond, seda rohkem luumeneid töövalgustil olla võiks. Lihtsamate koduste keskkondade (nt. tagaaed) valgustamiseks piisaks üldiselt 700-3000 luumeni vahemikku pakkuvatest valgustitest, samas kui 3000-10,000 lm vahemikku jäävad töövalgustid pakuvad juba tugevat valgustust tõsisemale töökeskkonnale.

Võrdluseks võib mainida, et suuremad keskkonnad (ehitusala, parkla) nõuavad juba viiekohalist luumenite arvu, lennujaamade valgustused näiteks ulatuvad 50,000 lm piirkonda, ja staadionid isegi kuuekohaliste arvudeni. Seega šansid, et vajad toimetusteks üle kümne tuhande luumeni pakkuvat töövalgustit, on väga ebatõenäoline. Juba Tööriistamaailma valikus saadaval olev Mareld Blaze 12000 RE APP kataks oma pakutava 12,000 luumeniga ka rohkem nõudvama eraisikust ostja vajadused.

Töövalgusti otsimisel töökeskkonda on tähtis ka valida õiged näitajad värvitemperatuuri osas, mida mõõdetakse kelvinites (K). Kelvinite suurusjärk määrab ära kui soe või külm on töövalgustist tulenev valgus. 1700-3300 K loetakse üldiselt soojaks valguseks. Näiteks 2700 K toodab sooja, kollaka valgustooni, mis ei ole sobilik pimedale töökeskkonnale, kus on tarvis selget ülevaadet keskkonnast. Võrdluseks on näiteks, et arvutiekraani heledust soovitatakse päevasel ajal hoida 6500 K peal, mida peetakse heaks töövalguseks. Kui tutvud Tööriistamaailma e-poes saadaval olevate töövalgustitega, näed, et neil on just 6500 K värvitemperatuur, mis on just kõige parem päevavalgust imiteeriv valgustus ning ei ole liiga toonikas ega silmadele kurnav.

Mareld BANY 6000 – Võimas töövalgusti, mistahes vajadusel

Kui küsida meilt, mida hindame töövalgusti valikul kõige enam, nimetaksime märksõnadeks: kompaktsus, võimsus, mugavus, vastupidavus ja modernsus. Seetõttu on meie üheks lemmikuks osutunud äärmiselt vastupidava disainiga Mareld BANY 6000 töövalgusti, mis täidab need vajadused.

Nagu nimest juba välja saab lugeda, on BANY 6000-l just niipalju luumeneid pakkuda, mille tõttu on ta võimas abiline nii kodusemas keskkonnas (nt. garaažitööd või kodune renoveerimine), kui ka töises keskkonnas. Standardne 6500 kelvinit pakub silmale head kunstlikku päevavalgust töökeskkonnas. BANY kaitseklaas on IP65, mille numbrid tähistavad, et valgusti on täielikult tolmutihe (6) ja kaitstud madalsurvelise veejoa eest (5), tehes sellest ka efektiivse abilise tolmuses ja niiskes keskkonnas.

BANY 6000 puhul saab kasutada valgusti puhul nii võrgutoidet, kui ka akusid; viimase puhul saab tänu kaasasolevatele adapteritele kasutada nii DeWalt, Milwaukee, Makita, Metabo ja Bosch 18V akusid, kui isegi tavapäraste elektritööriistade akusid.

Ja et tänapäeva inimene ikka mugavust taga ajab, pakub BANY 6000 ka võimalust ühildada valgustit Mareld rakendusega, mis võimaldab eemalt lampi sisse/välja lülitada, valgustaset hämardada, taimerit seadistada ja isegi ühendada paralleelselt kuni 100 seadet.

 

Töötamiseks on loomulikult parimaks variandiks selline keskkond, kuhu paistab otsene päevavalgus. Aga kuna sügis toob aga meie põhjamaisetes tingimustes kaasa päevavalguse järsu kadu, loob see vajaduse kunstliku päevavalguse järgi. Tööriistamaailm loodab, et oskad nüüd sel sügisel valida enda töökvaliteeti, tervist ja heaolu silmas pidades sinule õige töövalgusti.

Tutvu juhtmega töövalgustite valikuga SIIN
Akulampide valikut näed SIIN

Sügisene pööripäev on kätte jõudnud ja aknast on näha, kuidas esimesed lehed puudelt juba langevad. Aga olgem ausad, enamik meist ei... Loe edasi
Moodsas maailmas on tähtsal kohal säästmine. Räägitakse nii raha, aja ja energia säästmisest kui ka keskkonnasäästlikkusest. Seetõttu on arusaadav, et... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank