All Product Categories
-27%

Bosch battery GBA 18V 2 x 8.0 Ah ProCORE + GAL 18V-160 C charger
-27%372.94€510.88€
Without VAT 300.76€
Pay in 3 equal installments at 0% interest
3 x 124.31 €
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Delivery time: 2-3 weeks
Product Code: 1600a016gp
Quantity:
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Delivery time: 2-3 weeks
Product Code: 1600a016gp
Product info
- Brand
- Bosch
- Product Code
- 1600a016gp
- EAN
- 3165140952989
- CN code
- 85076000
Free shipping from 150 €
Official Bosch Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery 8,0 Ah ProCORE
| Battery capacity | 8.0 Ah |
| Battery model / product code | GBA 18V 8.0 Ah ProCORE |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Bosch 18V Professional |
| Voltage | 18 V |
| Weight | 0,955 kg |
| Tool height | 119 mm |
| Tool width | 126 mm |
| Tool length | 86 mm |
Charger GAL 18V-160 C
| Battery system | Bosch 18V Professional |
| Intelligent charging control | yes |
| Cooling fan | yes |
| Charging time for 12.0 Ah battery | 55 min |
| Charging time for 4.0 Ah battery | 25 min |
| Charging time for 4.0 Ah battery (80%) | 15 min |
| Charging time for 5.0 Ah battery | 35 min |
| Charging time for 5.0 Ah battery (80%) | 20 min |
| Charging time for 8.0 Ah battery | 51 min |
| Charging slots count | 1 tk |
| Charge level indicator | yes |
| Charging current | 16 A |
| Wall mountable | yes |
| Compatible battery voltage | 18 V |
| Weight | 0.75 kg |
| Tool height | 123 mm |
| Tool width | 85 mm |
| Tool length | 195 mm |
Additional Info
High performance: 87% more power thanks to the creation of a new element combined with Bosch's experience in batteries.
Compatible: Thanks to the Flexible Power System, it is 100% compatible with all Bosch Professional 18 V tools and battery charging devices.
Long-lasting: thanks to the new COOLPACK 2.0 technology that prevents battery overheating, it is possible to achieve up to 135% longer service life than a standard battery set.