All Product Categories
-20%
.jpg)
Makita XGT set 40 V 2 x BL4080F + DC40RB charger + MakPac no 3
-20%855.10€1068.88€
Without VAT 689.60€
Pay in 3 equal installments at 0% interest
3 x 285.03 €
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 6-12 business days
Product Code: 191Y97-1
Quantity:
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 6-12 business days
Product Code: 191Y97-1
Product info
- Brand
- Makita
- Product Code
- 191Y97-1
- EAN
- 088381591379
- Country of origin
- China
- CN code
- 8507600090
Free shipping from 150 €
Official Makita Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery BL4080F 8,0 Ah
| Battery capacity | 8.0 Ah |
| Battery model / product code | BL4080F |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Makita XGT |
| Energy | 288 Wh |
| Voltage | 40 V |
| Weight | 1,9 kg |
Charger DC40RB
| Battery system | Makita XGT |
| Electronic temperature control | yes |
| Intelligent charging control | yes |
| Cooling fan | yes |
| Charging time for 2.0 Ah battery (80%) | 27 min |
| Charging time for XGT 2.0 Ah battery | 22 min |
| Charging time for XGT 2.5 Ah battery | 28 min |
| Charging time for XGT 4.0 Ah battery | 45 min |
| Charging time for XGT 5.0 Ah battery | 50 min |
| Charging slots count | 2 tk |
| Charge level indicator | yes |
| Optimized charging control | yes |
| Compatible battery voltage | 40 V |
| Power supply type | power adapter |
| Weight | 2.0 kg |
| Tool height | 100 mm |
| Tool width | 176 mm |
| Tool length | 353 mm |
Additional Info
Convenient Power Pack for XGT® 40Vmax cordless tools
Makpac case also includes two 8.0 Ah Li-ion batteries, which are equipped with a battery level indicator and a double quick charger
8.0 Ah battery charging time approximately 76 minutes
Accessories
No accessories found
No recommended accessories found for this product.