keri üles
EsilehtBlogiKuidas validaAku paneb tööriista tööle

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Aku paneb tööriista tööle

25. jaanuar 2023

Mis on akutööriista lahutamatu komponent, milleta mitte kuidagi ei saa? Vastus on täiesti ilmselge – aku. Siinkohal annamegi lugejale väikese lõngaotsa kätte, mille järgi hakata akusid valima.

Alustame akudest rääkimist põneva infokilluga ajaloost. Esimese teadaoleva aku leiutas 1799. aastal Alessandro Volta. Tema kasutas oma aku komponentidena vask- ja tsink-kettaid ning soolvees või äädikas leotatud pappi või riiet. Selline on tänapäevane üldlevinud teadmine. Kuid on ka alternatiivsemaid hüpoteese, mille kohaselt leiutati esimesed akud juba 2 000 aastat tagasi ning need koosnesid keraamilisest potist, vasktorust ning raudvardast.

Kuid meie elame praegu aastas 2023. Meil on praeguseks juba palju erinevaid akusid –  nii suuri kui ka väikeseid. Meie autod, nutikellad ja -telefonid ning paljud muud tehnoloogilised imemasinad töötavad tänu akudele. Ja selleks, et me ei peaks kõiki ehitustegevusi tegema kondimootori jõul või jändama juhtmete sasipundardega, on meie elu mugavaks muutmise eesmärgil ka tööriistadele akud külge monteeritud.

Nüüd aga akude juurde. Alustuseks räägime sellest, milliste akutüüpide vahel saame valida. Kuigi põhimõtteliselt on kõige laiemalt levinud akutüübid nikkel-kaadmium akud, nikkel-metall hüdriid akud ning liitium-ioon (li-ion) akud, siis tegelikkuses on tänapäeval just viimased kõige kasutatavamad tööriistaakud. Sealjuures moodustavad li-ion akud ka lõviosa Tööriistamaailma tööriistaakude valikust. Kuna li-ion akud on kõige populaarsemad, siis vaatame lähemalt ainult nende hüvesid ja miinuseid.

Li-ion akud on kõige moodsam akutehnoloogia ja põhimõtteliselt teevad nad nikkelakudele igas valdkonnas tuule alla, kuid on neist siiski mõnevõrra kallimad. Mida kohe võib li-ion puhul välja tuua on see, et nende puhul ei ole mureks asjaolu, mida paljud inimesed pelgavad – pidev laadimine rikub akut. Kuid samas kujutab li-ion akude elueale mõju põhiliselt üks faktor ja selleks on kuumus. Kuigi üleüldiselt ongi li-ion akude eluiga lühike (ligikaudu 2–3 aastat), siis sealjuures on nad kiiresti laetavad ning suure energiamahuga.

Millistes mõõtühikutes arvestatakse akude mahtu? Ampertundides (Ah) – ning see näitab, kui kaua on võimalik seadet kasutada enne, kui see vajab uuesti laadimist. Selleks, et leida enda akutööriistale kõige sobivam aku, on Sul vaja leida õige tasakaal kahe asja vahel. Üheks neist on ampertunnid ning teine parameeter on pinge (V). Siinkohal on tähtis meeles pidada, et nii aku kui ka tööriista pinge peab oleme üksteisele vastav! Kui need on erinevad, siis võid lihtsalt oma tööriista ära rikkuda. Ja üldiselt ei sobigi erineva pingega akud ja tööriistad omavahel kokku.

Kui me räägime akutööriistade akude pingest, siis kõige levinumad on 12V ja 18V. Ka Tööriistamaailma akude valik viitab sellele, et viimane on kõige populaarsem, moodustades taaskord lõviosa kogu sortimendist. 12V akud sobivad põhimõtteliselt kõigile kasutajatele. Täiesti piisavad on nad nii lihtsamaid akutööriistu käsitsevatele kodukasutajatele, kes nikerdavad väiksemate projektide kallal oma majapidamises, kui ka professionaalidele, kes teevad väiksemaid töid ning ei vaja nii võimsaid ja suuri tööriistu. Kui on juba vaja natuke spetsiifilisemaid töid teha, siis tuleb tõenäoliselt teha väike hüpe ülespoole 18V pingega akutööriistade juurde. Sealjuures on 18V pingega akutööriistad kõige levinumad profisuunitlusega töövahendid. Tegelikult on veel igasuguseid vahepealsete, väiksemate kui ka suuremate voltidega akutööriistu, kuid need ei ole nii tavapärases kasutuses.

Kokkuvõtvalt võib veel välja tuua iseenesest mõistetavaid aspekte, mida tuleks aku valimisel meeles pidada. Esiteks võiks rusikareegel olla, et aku ning tööriist võiksid olla sama brändi toodang. Lisaks vaata üle kogu oma tööala – pane tähele, millises mahus on töid vaja teha. Seejärel on loogiline samm, et Sa arvestaksid sellega, kui pikk aeg võib kõnealuse töö peale kuluda. Samas on mõistlik arvestada ka järgnevaga – kas sul on vaja, et aku peaks vastu mitmele tööle järjest.

Kuid tänapäeval on töötegijale väga tähtis veel üks aspekt – tööriista kaal. Mõtle selle peale, kas Su töö nõuab Sinu pidevat liikumist või mitte. Kergem tööriist teeb selle toimingu lihtsamaks. Akutüüpidest rääkides sobibki selleks kõige paremini li-ion aku, mis on kergemat sorti aku. Lisaks, kui Sul on juhuslikult vaja vahetada vana aku uuema vastu, siis võta kindlasti sama pingega aku, kuid suuremate ampertundidega, sest siis saad ühe laadimisega seda kauem kasutada.

Lõpetuseks toome välja, midagi sellist, mida sa võib-olla juba teadsid: järjekordse toreda fakti, mille kohaselt saab akusid teha ka toidust. Selle põhiline koostisosa võib Sul juba kodus olemas olla: eestlase üks lemmiktoite, milleks on kartul. Kuid kui Sa vajad siiski oma tööriistale päris akut, siis telli see Tööriistamaailma valikust https://www.tooriistamaailm.ee/akutooriistad/akud-ja-laadijad.

Tüüblid ja ankrud on taskukohased abimehed, mis aitavad ära hoida suurema rahalise kahju ning annavad kindlustunde, et asjad püsivad... Loe edasi
Moodsas maailmas on tähtsal kohal säästmine. Räägitakse nii raha, aja ja energia säästmisest kui ka keskkonnasäästlikkusest. Seetõttu on arusaadav, et... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank