keri üles
EsilehtBlogiHultafors – 140 aastat rootsi kvaliteeti

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Hultafors – 140 aastat Rootsi kvaliteeti

4. detsember 2023

140 aastat on pikk aeg ning omaette oskus on sellise perioodi jooksul hoida kõrget kvaliteeti. Just seda aga ongi teinud Rootsi ettevõte, mis kannab viikingipärast nimetust – Hultafors. Tegemist on ettevõttega, kelle missiooniks on aastakümnete jooksul olnud käsitöölistele tipptasemel tööriistade pakkumine. Kuigi alguses piirduti joonlaudade loomisega, siis ka sellega kaasneb uuenduslikkust toonitav lugu, milleni me õige pea jõuame. Hultafors pakub laia valikut erinevaid tööriistu nii lõikamiseks, raiumiseks, märkimiseks, mõõtmiseks kui ka haamerdamiseks. Töökindlus ning vastupidavus on omadused, mis on professionaale Hultaforsi poole tõmmanud läbi aastate.

 

Volditava kahesüsteemse joonlaua sünd

Millal siis algas Hultaforsi lugu? Kuigi tööriistatootja juured ulatuvad aastasse 1883, siis Hultaforsi külasse, mille järgi tootmisettevõtte nimetatud on, koliti alles 1907. aastal. Eelnevalt tegutseti nii Stockholmis kui ka Göteborgis.

Kuid nüüd siiski tagasi päris algusesse. 18. sajandi lõpus tuldi lagedale uue mõõtühikute süsteemiga, mida meie teame kui meetersüsteemi. Kui see aga ligi 100 aastat hiljem Rootsi jõudis, siis oli ju vaja mõõteriistad ka sellega vastavusse viia. Kõnealuses kuningriigis aga leidus geniaalne arhitekt nimega Karl-Hilmer Johansson Kollén.

Mees, kes oleks pidanud sellel ajal hoopiski teatrit visandama hakkama, loobus tollest tööst religioossetel põhjustel. Selle asemele leidis ta aga uue väljakutse. Kui Kollén kuulis, et meetrisüsteemi hakatakse Rootsis juurutama, siis ta mõistis, et didaktiliselt kasulik töövahend oleks mõõteriist, millel on peal nii uus kui ka vana – Rootsi enda – süsteem. Tegemist oli lihtsa mõõtevahendiga, mis näitas ühel pool üht ning teisel pool teist mõõteühikut. Too tööriist oli aga esialgu küllaltki kohmakas ning pikk. Kuid sellest koorus välja teine innovatsioon – volditav joonlaud.

Kuidas valmistab Hultafors volditavaid joonlaudu täna?

Hultafors valmistab ka tänapäeval volditavaid joonlaudu asulas, mille järgi on bränd oma nime on saanud. Ettevõte rõhutab, et mõõtevahendite kõik komponendid on kohalikku päritolu ning isegi masinad, mida tootmiseks kasutatakse, on ehitatud Hultaforsi enda kogenud töötajate poolt. Brändi klassikalised punase otsaga (näiteks Hultafors Contactmeter) joonlauad valmistatakse kasepuidust, mis on pärit Dalarna maakonnast pärit toorainest. Tööriista kvaliteedi tagamiseks kontrollitakse iga komponenti viis korda, millest kahel korral tehakse fotoinspektsioon ning kolmel instantsil mõõdavad kogenud töölised oma pilguga iga detaili üle. Enne detailide kokkupanekut lakitakse kõik osad läbi ja lõhki üle, et anda sellele vastupidav vee- ning niiskuskindlus. Kui detailidel ilmneb mõni väiksemgi viga, siis lähevad need kohe utiliseerimisele – just sellise kõrge standardi tõttu usaldavad erinevad professionaalid Hultaforsi tööriistu. Iga päev toodetakse Hultaforsi tehases enam kui 400 000 detaili, millest sünnib üle 40 000 joonlaua.

 

Kirved, mille traditsioon ulatub aastasadade taha

Hultafors on veel tuntud kui kvaliteetsete kirveste tootja. Ka need on pika ajalooga tooted, mille valmistamisviisi traditsioon ulatub ajaloos palju kaugemale kui seda on ettevõtte enda eluiga. Hultafors brändi kirved on kõik puhas käsitöö – neid on sepistatud samal viisil juba ligikaudu 1697. aastast alates. Tööd teevad raudsepad, kes on väga spetsiifiliste oskustega ning kelle arvukus traditsioonide kandjana on väike. Kirved on meisterdatud Rootsi kirveterasest, mis on väga kõrge kvaliteediga. Tööriista taotakse terasest välja mitmekümne löögiga, mis annab materjalile õige tiheduse ning tagab vastupidavuse. Näiteks lõhkumiskirvest Hultafors Hult on sepistatud ligikaudu 40 kuni 60 löögiga. Seetõttu on tegemist tugevalõhkumiskirvega, mis sobib ka raskemate tööülesannete täitmiseks, nagu suuremate pakkude lõhkumine. Hoolika kasutamise puhul võib kirves vastu pidada mitmeid põlvkondi.

Kvaliteet on suhtumine

Kuidas on Hultafors taganud pikaajalise kvaliteedi? Tõenäoliselt on asi suhtumises. Hoitakse oma kliente ning soovitakse pakkuda jätkusuutlikkust. Tähtis on, et tööriista ei peaks iga mõne aasta järel vahetama. Aga suhtumine kvaliteeti algab ka lojaalsusest. Huvitava seigana võib välja tuua, et Hultaforsi alguskümnenditel üritasid ettevõtte omanikud pikka aega hoida töötajate numbri maagilise 50 peal. Miks? Nad uskusid, et sellisel juhul on töötajate arv piisavalt väike, et saavad tekkida tihedamad ning tähenduslikumad kollegiaalsed sidemed. See omakorda tõstvat rahuolu töötajaskonna seas – rahulolev töötaja on aga tõenäoliselt lojaalne töötaja. Ka Tööriistamaailm üritab oma klientides lojaalsust kasvatada, pakkudes kvaliteetseid tööriistu. Seetõttu pakume ka erinevaid Hultaforsi kvaliteettooteid. Leia endale oma!

Bosch on üks maailma tipptegijaid elektriliste tööriistade tootmisel. Kuid mitte ainult. Kõrgeima taseme tööriistu täiustavad ka rangele standardile vastavad... Loe edasi
Soojad ilmad on juba aeg-ajalt oma palet näidanud ning eks suvel tuleb neid veelgi. Tõenäoliselt kibeleb nii mõnigi, et oma suveautot välja tuua või lihtsalt enne... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank