keri üles
EsilehtBlogiKuidas validaKui haamrist enam ei piisa, on aeg valida naelapüstol

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Kui haamrist enam ei piisa, on aeg valida naelapüstol

25. oktoober 2022

Kui mõelda naelale, mõtlevad enamik neist ka haamrile. Need kaks tööriista on läbi aegade olnud kui sukk ja saabas omavahel, ja enamike tööde puhul see ka nii on. Aga on töid, mis vajavad efektiivsemat kiirust kui see, mida haamer pakub, või tugevamat jõudu naela kinnitamisel, kui oma käsi pakkuda võib.

Nende tööde puhul on naelapüstol otse naelapea pihta valik, mis tagab naelte kiire ja täpse sisselöömise erinevatesse materjalidesse, säästes samas ka naelte käsitsi sisselöömisega võrreldes sinu õlgu ja randmeid.

Aga kuidas valida naelapüstolit? Nagu ka enamike asjadega, ei saa naelapüstoligagi niisama lihtsalt, et lähed poodi ja ostad selle ainuõige „naelapüstoli“, ei rohkem kui läheksid poodi, et osta ainuõige „töövalgusti“, „lehepuhur“, või „arvuti“. Nii et kui kaalud soetada endale naelapüstolit, aga ei tea täpselt kust otsast uurima hakata, jagame sulle kiirelt ja mugavalt mõned näpunäited.

Naelapüstoli salved

Nagu käsitulirelval padrunite jaoks, on ka naelapüstolil naelte hoidmiseks vajalik salv. Salvesid on kahte tüüpi: Kassettnaela salv ja rullnaela salv, mis oma erinevate kujude poolest võimaldavad kasutada naelasid erineva mahuga. Naelu ostes on oluline teada ka püstoli salve nurka, muidu naelad ei sobi.

Kassetid on saanud oma nimetuse sellest, et naelad asetsevad üksteise järel rivis, ega pole kinnitatud sirgelt, vaid on seostuse küljes kerge nurga all, mis tulevad kolmes variatsioonis:  17°, 21° ja 34°, millest viimane on Eestis kõige levinum variant. 17° ja 21° nurga puhul hoiab naelu omavahel koos plastköide, mille käitumine sõltub temperatuurist. Madalate temperatuuride käes plast kõveneb ja muutub tundlikuks, pragunedes kergemini, mille tagajärjel suureneb naela kinnijäämise oht. Sooja ilmaga aga plast pehmeneb ja käitub vastupidiselt. Kuna plastköite puhul on naelte vahel vahed, on sellist tüüpi tööriista salv ka pikem. 34° puhul on kasutusel paberköide, mille lindil on rohkem naelu, kuna naelte vahel puuduvad vahed, tagades seeläbi lühema salve ja tasakaalustuse püstoli käsitlemisel. Erinevalt plastköitest, ei ole paberköide temperatuuri suhtes tundlik.

Rullnaeltele mõeldud naelapüstolitel on suurem salv, mis mahutab enamjaolt kuni 300 naela, mis on oluliselt mahukam kassettnaelte salvedest, mis teevad neist sobilikud mudelit just paigaldustöödes, kus on tarvis suurel hulgal kinnitusvahendeid. Rulle on saadaval kahe eri nurgaga: plastköitega 0° ja plast- või traatköitega 15° (mõnikord nimetatud ka 16°). Kuna 0° ja 15° etteandemehhanismi lahendused on üksteisest erinevad, sobivad rullide seetõttu ainult vastavat tüüpi naelapüstolile. Kuigi traatköites rullnaelad on tihti kulutõhusam valik, tagab plastköide see-eest, et töö käigus ei jääks maha jääkmaterjali metalltraadi näol, hoides niiviisi ära näiteks võimaliku puidu kahjustamise.

Nüüd, kui salvede teemal on pilk selgem, räägime ka kahest naelapüstoli tüübist: suruõhk ja gaas. Tihti sõltub püstolitüübi valimine teostatavast tööülesandest, kuid võib ka lähtuda omaeelistustest. Mõlemal süsteemil on omad tugevad küljed.

Pneumaatilised naelapüstolid ja kompressorid

Suruõhu ehk pneumaatilise süsteemiga naelapüstolid on olemuselt kerged ja vaiksed ning sobivad hästi suuremate ja järjepidevat naelte kinnitamist nõudvate tööde otstarbeks, nagu näiteks karkasside ehitamisel, katuste paigaldamisel või voodrilaudade, liistude ja raamide kinnitamisel.

Pneumaatilised naelapüstolid vajavad tööks õhukompressoreid, mille külge tööriist voolikuga ühendatud on, kust tuleneb jõud, mis püstolil naelu materjali sisse aitab lüüa. Kuigi tagab see pikema tööaja, limiteerib pneumaatiline naelapüstol sinu liikuvust näiteks kitsamatesse kohtadesse. Ka tuleks hooldada pneumaatilist naelapüstolit aeg-ajalt, sest õhukompressorisse võib ajapikku koguneda vett, mis võib liikuda voolikutpidi edasi naelapüstolisse. Selle probleemi vältimiseks on vajalik tööriista õlitamine.

Kompressori tüüpidel on erinevad omadused ja eelised ning kompressori valimisel tuleb silmas pidada eelkõige eesseisvate tööülesannete raskusastet. Näiteks õlivabad kompressorid sobivad ehitustele, kuna käivituvad probleemivabalt ka talvise külma käes ning neid saab transportida pikaliasendis, ilma et sellega kaasneks õlileke. Kuigi õlimäärimisega mudelid on vähem tundlikumad silindrites õhu kokkusurumisel tekkiva hõõrdumiskuumuse suhtes, peaksid nad umbes 40% tööajast puhkama, et paak jõuaks õhuga täituda paagi tühjenemisega samas rütmis, ja hoida ära kolvitihendite enneaegset kulumist hõõrdumiskuumuse läbi. Õlivabad kompressorid sobivad seetõttu eelkõige naelapüstolitele, mis vajavad töötamiseks suhteliselt vähe suruõhku, ning õlimäärimisega kompressorid omakorda on mõeldud suurema suruõhuvajadusega tööriistadele.

Näiteks ESSVE kompressorid on välja töötatud eesmärgiga tagada seadme suuruse kohta maksimaalne jõudlus. Kuna ESSVE kompressorid töötavad kõrgema rõhuga kui teised müügil olevad kompressorid, on kasutajale alati tagatud piisav suruõhu kogus ühtlase naelutamistulemuse saavutamiseks. Tänu ainulaadsele konstruktsioonilahendusele „Low Noise System“, töötavad ESSVE kompressorid vaiksemalt ja kindlustavad parema töökeskkonna.

Gaasipõhised naelapüstolid

Gaasil töötavad naelapüstolid on parimad abilised lühikese kestusega kinnitustöödeks ja tehnilisteks hooldustöödeks, kus tuleb palju erinevate töökohtade ja korruste vahel liikuda. Kuna puudub kompressorile vajalik elektriühendus, saab gaasil töötava naelapüstoliga minna igalepoole, sest energiaallikaks olev gaasiballoon peesitseb tööriistas endas.

See-eest vajab gaasil töötav püstol ka tihedamat põhjalikku hooldamist seest ja väljastpoolt kui pneumaatiline naelapüstol, et tagada tööriista pikaajalise töövõimakuse. Hooldustööde ignoreerimine võib kaasa tuua naelapüstoli tööjõu vähenemisel ajaga. Samuti tuleks silmas pidada, et soetatud gaasiballoon oleks õige sinu väljavalitud gaasil töötava naelapüstoli jaoks.

Naelapüstoli variandid

Nüüd, kui oleme saanud rääkida naelapüstoli salvedest ja süsteemidest, on viimaseks osaks – ja ehk ka kõige tähtsamaks – naelapüstoli tüüp. Neid on mitmeid: on ankrunaelapüstolid, liistunaelapüstolid, karkassinaelapüstolid, klambripüstolid, katusepapipüstolid… kas pea käib juba ringi?

Et mitte tekstilise infoga sind üle koormata, lisame artikli alla ESSVE väga kasulikku visuaali, mis selgitab milline tööriist sinu missiooniks kõige õigem oleks.

 

 

Tööohutus

Nagu iga sõna „püstol“ sisaldava eseme puhul, tuleks ka naelapüstoli käsitlemisel järgida väga tähelepanelikult ohutusnõudeid, et vältida tõsiste vigastuste tekitamist endale või teistele:

  • Naelu ei tohi tulistada teiste naelte peale või liiga järsu nurga alt, mis see võib põhjustada naela tagasipõrke.
  • Ära hoia oma käsi ega jalgu püstolisuule lähemal kui 20 cm, et vältida tööpinnast mööda minevate naelte või viltu tulistatud naelte poolt põhjustatud vigastusi.
  • Naelapüstolit ei tohi kasutada kunagi enne, kui oled täielikult veendunud, et vabastushoob on töökorras. Vastasel juhul võib naelapüstol naelu tulistada ootamatult. Vabastushooba ei tohi kunagi eemaldada ega kahjustada.
  • Et vältida soovimatut topelt-tulistamist, hoidu surumast naelapüstolit liiga tugevasti vastu tööpinda. Võta naelapüstol pärast naela väljatulistamist tööpinnalt täielikult ära ja hoia vabastushoob tööpinnast eemal kuni järgmise soovitud tulistamiseni.
  • Ära kunagi proovi eemaldada salvest kinnijäänud naela, kui tööriist on aktiivne.
  • Soovitame naelapüstoliga töötades kanda sul alati kaitseprille. Kasuks võib tulla ka kõrvatroppide kasutus, et kaitsta oma kuulmist.
Tehnoloogia edasiareng on toonud endaga kaasa vajaduse tööriistad oma otstarbelt spetsiifilistemaks muuta, ja nii on akutrell – kord universaalne abimees... Loe edasi
Soojad ilmad on juba aeg-ajalt oma palet näidanud ning eks suvel tuleb neid veelgi. Tõenäoliselt kibeleb nii mõnigi, et oma suveautot välja tuua või lihtsalt enne... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank