keri üles
EsilehtBlogiNippe ja nõuandeidKuidas parandada katkist elektrijuhet

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Kuidas parandada katkist elektrijuhet

1. aprill 2015

Katkine elektrijuhe

Vast kõik meist on kokku puutunud situatsiooniga, kus täiesti töökorras elektrilist seadet enam katkise elektrijuhtme tõttu kasutada pole võimalik. Kahjuks viskavad paljud inimesed seadme, olgu need siis kasvõi odavad kõrvaklapid, lihtsalt ära. Katkise juhtme parandamine on tegelikkuses aga äärmiselt lihtne protseduur, ning natukese kannatusega igaühele jõukohane - võibolla isegi lõbus!

Kuidas parandada juhet

Mida Sul vaja läheb

On see 'elektriasjade parandamine' ikka ohutu?

Isegi, kui Sul pole kunagi olnud õnne jootekolbi käes hoida, ära karda, elektrijuhtme parandamises pole midagi eluohtlikku. Eeldusel, et kasutad kainet mõistust (juhet parandamise ajal voolu all ei hoia, kuuma jootekolbi vaiba peale ei pane jne...) on halvim, mis juhtuda saab, see, et torkad end ettevaatamatusest traaditükiga või lähed endale kuuma jootekolviga vastu.

Asume asja kallale

  1. Kahjustatud juheLülita jootekolb sisse. Viimane jõuab ettevalmistusi tehes üles soojeneda. 
  2. Lõika juhe kahjustatud kohast pooleks, et juhtme otsad koledad ja näritud välja ei näeks. Selleks sobivad suurepärastelt käärid või terav nuga. Kui juhtus, et näiteks kass näris juhtmest pikema lõigu ära, lõika kogu kahjustatud tükk vahelt ära.
  3. Juhtmeotsad tuleb jootmiseks neid kaitsvast isolatsioonist vabastada. Kui omad juhtmekoorijat, pane kaks kuni kolm sentimeetrit juhet sobiva suurusega avasse, pigista koorija kokku ja keeruta, kuni isolatsioon on läbi lõigatud. Võta lõigatud tükk ära ja näed peenemaid isoleeritud juhtmeid, koori need pooleteise kuni kahe sentimeetri ulatuses. Juhul, kui juhtmekoorijat pole, tee seda sama terava noaga - lõika ettevaatlikult ümber isolatsiooni ja tõmba viimane näppudega ära. Noaga koorides püüa seda teha võimalikult väikese survega, et juhtmekiududesse mitte sisse lõigata.
  4. JootmineParema jootmise huvides keera eraldi igat paljastatud juhtmeotsa näppude vahel selliselt, et kõik ühe juhtmeotsa traadikiud koos püsiksid, ning kogu ots tugev tundub.
  5. Kui kasutad termokahanevat toru, lõika silma järgi ühenduste katmiseks vajaminevad jupid, ning lükka need nii väiksematele-, kui ka tervele juhtmele peale nii, et need jootekohast võimalikult kaugel asetseksid. Vastasel juhul võib jootekolvist tulenev kuumus neid soovimatult kahandama hakata.
  6. Kõik paljastatud juhtmeotsad on vaja korraliku jootetöö huvides ühtlase tinakihiga katta. Selleks võta nüüdseks kuum jootekolb ja kata selle ots õhukese tinakihiga. See kaitseb jootekolvi otsa, ning aitab kuumusel paremini juhtmele üle kanduda. Aseta kolvi ots vastu kooritud juhtmeotsa, oota paar sekundit, kuni joodetav juhe soojaks läheb ja lükka natukene jootetina vastu juhet. Kata jootekoht ühtlase tinakihiga.
  7. Võta kaks, nüüdseks juba tinatatud, sama värvi juhtmeotsa, (punase Termokahaneva toru kuumutaminejuhtme joodad teise punasega kokku, musta mustaga jne...) pane need üksteisega kohakuti ja lükka jootekolb vastu, jootes mõlemad juhtmed kokku. Hoia jootekohta liikumatult neli sekundit, et tina jõuaks taheneda. Tee seda kõikide juhtmetega.
  8. Kui kasutad termokahanevat toru, lükka see nüüdseks tahenenud jootekoha peale, ning kuumuta seda ühtlaselt ja aeglaselt tulemasina või kuumaõhufööniga, kuni toru kokku tõmbab. Tee seda kõikide juhtmetega. Kui isoleerid isoleerpaelaga, keri lihtsalt tükk isoleeripaela jootekoha peale nii, et kogu jootekoht ühtlaselt kaetud oleks, ning ühtegi traadi või tinatükki näha ei oleks. 
  9. Viimase sammuna lükka kõige suurem termokahaneva toru tükk joodetud ja korralikult isoleeritud juhtmete peale, ning kuumuta, kuni viimane kokku tõmbub. Selle puudumisel mässi kõik isoleeritud juhtmed isoleerpaelaga. 
  10. Valmis :)

Nippe

  • Ideaalne tina kiht jootekohas on piisavalt õhuke, et juhtme algne kuju oleks näha, kuid piisavalt paks, et kogu jootekoht oleks ühtlaselt läikiva tinakihiga kaetud. Liiga paks tinakiht on kole, ebavajalik ja suurendab jootekoha elektrilist takistust.
  • Isolatsioon juhtmel kardab kõrget kuumust. Ära hoia jootekolbi koorimata isolatsioonile liiga lähedal või viimane hakkab sulama.
  • Ostes jootetina jälgi, et see sisaldaks kampolit. Selle puudumisel tuleks kampol (ingl. keeles flux) eraldi osta ja kuuma jootekolvi ots, ning joodatav pind enne igat joodet kampoliga kokku teha. See parandab oluliselt tina nakkuvust juhtmeotstega.

Dremel Versatip

Hobikasutajale soovitame jootmistöödeks ja termokahandamiseks Dremel Versatip'i. See suurepärane tööriist on korraga jootekolb, kuumaõhuföön, väike leeklamp, kuum nuga ja pürograafiatarvik, olles sealjuures täielikult elektrist sõltumatu, ning kaasaskantav. Dremel Versatip'iga tuleb kaasa ka jootetina, ning spetsiaalne käsn jooteotsiku puhastamiseks.

Tikksae pusle

Tikksaega saab erinevatesse puitmaterjalidesse, metalli, plastikusse ja kaeraamikasse nii sirgeid, kui ka kumeraid lõikeid teha, seda on ka üpris ohutu ja... Loe edasi
Moodsas maailmas on tähtsal kohal säästmine. Räägitakse nii raha, aja ja energia säästmisest kui ka keskkonnasäästlikkusest. Seetõttu on arusaadav, et... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank