keri üles
EsilehtBlogiKuidas validaKuidas valida otssaagi

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Kuidas valida otssaagi

28. mai 2015

Otssaag

Otssaed on võimsad tööriistad erinevate materjalide kiireks lõikamiseks kohades, kus ülim lõiketäpsus pole oluline. Tänu oma võimekusele praktiliselt kõike saagida, kasutatakse neid masinaid laialdaselt eelkõige lammutustel, ehitustel ja torutöödel. Tänu oma suurepärasele võimsuse-mobiilsuse suhtele on need saed aga ka teiste oma ala spetsialistide poolt kõrgelt hinnatud: aiandushuvilised kasutavad neid tihti näiteks kohmaka kett- või mootorsae asemel puudelt jämedate okste saagimiseks. Tänu laiale valikule teradele on võimalik otssaega nii puidust, metallist, pastikust, kivist, kipsplaadist jpm materjalidest end kiiresti läbi närida, et aega kulutamata järgmise lõike juurde asuda. Kuna aga praktiliselt kõik otssaed tunduvad täpselt ühte moodi töötavat, siis anname nõu, kuidas endale sobiv mudel välja valida ja valikuga ka rahule jääda.

Juhtmega või akugaElektrijuhe

See on esimene küsimus, mida tänapäeval pea ükskõik millist elektrilist käsitööriista ostes endalt küsima peaks. Kui palju mobiilsust vajad? Töötad tihti kodust eemal, kohtades, kus puudub elekter?

Akuotssaed kaotavad töötades oma võimsuses, ning vajavad pikema tööpäeva puhul lisaakusid, kuid on seal juures palju mobiilsemad ja lubavad tööd teha ka seal, kus ligipääsu elektrile puudub. Oled juba ühe brändi akutööriistade omanik, ning sobivad akud on endal olemas? Sellisel juhul võib sama firma akutööriist isegi oma kodus kasutamiseks heaks ja taskukohaseks valikuks osutuda.

Juhtmega saed kompenseerivad kao mobiilsuses aga ühtlase ja pideva jõudlusega ja need on tavaliselt parim valik kodu ümbruses töötamiseks või töökojas kasutamiseks. Tavaliselt on need ka võimsamad, ning eelistatud eelkõige professionaalsete kasutajate poolt. Vali vastavalt vajadusele.

Mis määrab lõikekiiruse?

Kui plaanid oma otssaagi professionaalseks lammutuseks või muudeks pikka kasutusaega nõudvateks töödeks kasutada on otssae lõikekiirus üsna tähtis faktor. Masina enda lõikekiiruse määravad ära kolm faktorit:

Võimsus

Milwaukee tiigersaag

Võimsus on see sama toores jõud, mis sael ka koormuse all oma pöördeid üleval hoida aitab, ning muutub aina tähtsamaks, mida paksem ja tugevam on materjal. Nagu juba koolistki teada, mõõdetakse võimsust vattides. Juhtmega masinatel on tootelehel väljastatava võimsuse märge, mis jääb üldiselt skaalasse 400W - 1500W. Akutööriistade võimsus sõltub aga peamiselt akupingest, viimane võib ulatuda 10.8V-st 36V välja. Professionaalseks kasutuseks alla 1000W juhtmega otssaage ja alla 18V akuotssaage tavaliselt ei vaadata, kuna nõrgemad masinad ei suuda nõutava töö kiirusega sammu pidada ja aeglustavad selle kulgu märgatavalt. Hobikasutajale vajadused katab üldiselt ka väiksema võimsusega, näiteks 10.8V kompaktne tööriist. 

Lõigete arv minutis

Lõigete arv minutis näitab ära mitu korda tera ühes minutis üles-alla käib, ning määrab koos saetera käigu pikkusega suuresti masina üleüldise lõikekiiruse. See jääb tavaliselt vahemikku 2300 - 3100 l/min, ning on osadel masinatel konstantne, paljudel aga muudetav. Professionaalseks kasutuseks on päästikuga muudetav saetera kiirus väga oluline, kuna aitab erinevaid materjale paremini lõigata, samas inimesele, kes masinat harva kasutab ei pruugi see funktsioon üldse tähtis olla. Näiteks Milwaukee SSD-1100 X lubab intuitiivse töötamise huvides lõigete arvu sujuvalt päästikuga reguleerida samas, kui Skil 4900AD kiirust saab reguleerida pööratava potentsiomeetriga.

Saetera käikSaeterad

Saetera käigu pikkus on teine oluline faktor, mis tööriista lõikekiiruse dikteerib. See näitab ära, kui kaugele tera liikuda saab enne, kui see masina poole tagasi tõmmatakse. Mida pikem käik, seda kiirem ja agressiivsem on tehtav lõige. Osadel mudelitel on käigu pikkus reguleeritav, kuid enamikel on see tehase poolt määratud. Tavaliselt jääb see, sõltuvalt mudelist, vahemikku 13mm - 28 mm. Alati ei ole aga suurem number parem, kuna väga kaugele väljaulatuv tera võib teatud situatsioonides, näiteks torutöödel pigem ette jääda. Sobiva käiguga masinat aitab valida kindel arusaam, kus saagi kasutama hakkad. 

Otssae alustald

Lisafunktsioonid

Aastate jooksul on otssaagidele väga palju erinevaid lisasid külge poogitud, ning enamikel tootjatel on lisafunktsioonide osas oma nišid välja kujunenud. Näiteks tuleb Milwaukee M18 FUEL CSX-0 koos kasuliku riputuskonksuga, kaitsesiduriga, elektroonilise ülekoormuskaitsega ja Milwaukee enda arendatud harjadeta mootoriga. Metabo Powermaxx ASE 2.0Ah näitab indikaatoriga akude laetusastet ja tuleb Metabo enda targa elektroonikaga, mis lubab akude eluiga pikendada jne jne... All pool oleme välja toonud otssaagidel enimlevinud lisafunktsioonid.

Saetera vahetus

Muudetava kõrgusega alustald

Saeterad vajavad tihti vahetust, ning viis, kuidas neid vahetada mängib arvestatavat rolli üleüldises kasutajakogemuses. Aina rohkem tootjaid varustavad oma otssaage võtmevabade teravahetussüsteemidega, mis eemaldavad vajaduse kuuskantvõtme kasutamiseks, hoiustamiseks ja ühel hetkel ka paaniliselt taga otsimiseks. Võtmevaba teravahetussüsteemiga tulevad näiteks Bosch PSA 700 E ja Milwaukee SSD-1100 X.

Pendelliikumine

Sarnaselt tikksaagidele on mõned otssaed varustatud pendelliikuva teraga ehk lisaks edasi-tagasi liikumisele käib tera natukene ka üles-alla. Selliselt lõikab tera materjali veelgi kiiremini, kui lihtsalt edasi-tagasi saagides. Üheks konstantselt pendelliikuva teraga masinaks on Bosch GSA 1300 PCE.

Muudetava kõrgusega alustald

Ühtlast lõikesügavust on käsitsi keeruline hoida. Kui näiteks lõigatava materjali taga on pärast 30cm saagimisruumi kivisein, siis on elupäästjaks sobiva pikkusega tera ja alustald, mille kõrgust saab reguleerida.

180° pööratav tera

Masina eesotsas olev terakinnitus, mis lubab saeteri nii ühte, kui ka teist pidi sisestada on kasulik lisafunktsioon paljudeks erinevateks situatsioonideks. Praktika on näidanud, et osasid lõikeid on lihtsalt parem teha selliselt, et saetera on pööratud hammastega üles poole. See lubab üsna edukalt näiteks sukelduslõikeid teha.

 

Kaal, mugavus ja kompaktsus

Metabo kompaktne otssaag

Olenevalt ajavahemiku pikkusest, mille tavaliselt otssaega töötamisele pühendad, on masina kasutusmugavus tähtsam või vähemtähtsam faktor. Juhul, kui näed end seda tööriista tundide kaupa kasutamas või otssaega tihti oma pea kohal lõikamas, osutub masina füüsiline kaal ja kasutusmugavus tähtsaks müügiargumendiks. 

Loogika ütleb, et juhtmevabad saed on tavaliselt raskemad ja natukene suuremad, kui juhtmega masinad, kuna lisaks saele enda kaalule tuleb ka akut masina küljes hoida. Alati ei pea see aga paika, ning tootevalik näitab, et otssaagide kaal varieerub laest lakke, ning ka paljud akudega masinad on väiksemad, kergemad ja lihtsamini käsitletavad, kui juhtmega masinad. 1.2 kg Metabo Powermaxx ASE 4.0Ah akusaega võib tükk aega pea kõrgusel olevaid laudu lõigata, kuid 4 kilone juhtmega Metabo PSE 1200 väsitab sellise töö puhul käed üsna lühikese ajaga ära.

Vajad kompatset masinat? Näiteks torutöödeks soovid tõenäoliselt võimalikult kompaktset saagi, millega kitsastes kohtades lihtne manööverdada oleks. Samas on lammutustöödel masina kompaktsusest palju olulisem selle võimsus, kus see end mitmetes kordades ära tasub. Vali vastavalt vajadusele.

Endale sobiva sae leidmine eeldab kindlasti ennast tootevalikuga kurssi viimist ja enda vajaduste välja selgitamist: kus kohas töötama hakkad ja milleks saagi vaja on.  

Tööriistamaailma juhtmega otssaagidega tutvumiseks vajuta SIIA.

Tööriistamaailma akuotssaagidega tutvumiseks vajuta SIIA.

SEOTUD TOOTED


Enne ja pärast restaureerimist

Oled juba tükk aega seda koleda pragulise värviga kaetud vana täispuidust mööblitükki vaadanud ja omaette mõelnud, et võiks... Loe edasi
Moodsas maailmas on tähtsal kohal säästmine. Räägitakse nii raha, aja ja energia säästmisest kui ka keskkonnasäästlikkusest. Seetõttu on arusaadav, et... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank
E-esmasp%C3%A4ev+tasuta+transport