keri üles
EsilehtBlogiNippe ja nõuandeidPikenda oma tööriista eluiga 10 hooldusnipi abil

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Pikenda oma tööriista eluiga 10 hooldusnipi abil

29. veebruar 2024

Kvaliteetsed tööriistad võivad olla küllaltki kallid ning neid tuleks kindlasti kohelda kui pikaajalist investeeringut. Kuigi hea tööriist on üldiselt väga vastupidav ning jätkusuutlik valik, siis sellegipoolest tuleks selle hooldamisele tähelepanu pöörata. Nii-öelda saatuse hooleks jäetud tööriist võib erinevatel põhjustel muutuda kasutuskõlbmatuks. Kuna pidev tööriistade äraviskamine ning uute soetamine ei ole ka eriti keskkonnasõbralik eluviis, siis meie soovime Sulle edasi anda mõned nipid, kuidas oma tööriistade kasutusiga pikendada.

 

Tööriistade hooldamine ei ole üldse raske ning nende eluea pikendamine on kõigile jõudumööda, kui järgida neid 10 nippi.

 

  1. Puhasta pärast kasutamist. Peale kasutamist tuleks võimalusel alati oma tööriistad ära puhastada. Selleks võid kasutada erinevaid materjale, nagu pehmet lappi, et eemaldada vahenditelt mustust, tolmu või muud rämpsu. Tööriistade külge tugevamini haakuvat mustust võib ka näiteks harjaga puhastada. Eriti kangekaelse mustuse eemaldamiseks on loodud ka erinevaid puhastusvahendeid.
  2. Õlita metallist osasid. Mõned tööriistad vajavad ka õlitamist, et nende töötõhusus oleks tagatud. Selleks, et õli ühtlaselt õigele kohale määrida, võid kasutada näiteks väikest harja või lappi. Erinevad tööriistad, eriti elektrilised ja mehhaanilised, võivad vajada spetsiaalset õli. Kuid paljudele tööriistadele sobib ka populaarne universaalõli WD-40.
  3. Kuivata põhjalikult. Kuigi paljud tööriistad on tänapäeval roostevabad, siis see ei kehti paratamatult kõikide kvaliteetsete seadmete kohta. Roostet võib pidada tööriistade üheks suurimaks vaenlaseks. Seega, kui tööd on oma loomult olnud sellised, et tööriistad on saanud niiskeks või lausa märjaks, siis on tähtis need alati põhjalikult ära kuivatada.
  4. Terita lõikeriistu. Selleks, et lõikeriistad oma ülesannet tõhusalt ning pikka aega täidaksid, on vaja neid korralikult ja regulaarselt teritada. Ka selleks on erinevaid võimalusi, mis sobivad vastavatele teradele. Kindlasti tuleks järgida tootjapoolseid soovitusi. Kui Sa ei ole kindel, millist teritusvahendit lõiketera vajab, siis konsulteeri Tööriistamaailma töötajaga.
  5. Kata lõiketerad. See punkt käib käsikäes eelmise tõigaga. Kui Sa parajasti oma lõikeriistu ei kasuta, siis kata nad ära sihtotstarbelise vahendiga. Seda peaks tegema mitmel põhjusel. Esiteks turvakaalutlustel, et sa kogemata endale mingil moel sisse ei lõikaks. Teiseks, et juhuslikud esemed ei läheks lõiketerale vastu ega nüristaks seda ilma asjata.
  6. Hoiusta õigesti. Hoia oma tööriistu puhtas ning kuivas keskkonnas. Tähtis on ka, et olustik ei oleks liialt niiske ega õhutemperatuur liiga kõrge. Riputa tööriistad õigetesse hoidikutesse või kasuta sihtotstarbelisi tööriistakaste, mis on loodud nii erinevate käsitsi kasutatavate kui ka elektriliste tööriistade jaoks. Niimoodi on Sul neile ka hõlpsam ning organiseeritum ligipääs. Kui aga jätad tööriistad pilla-palla, siis võid need pahatahtmatult katki teha või ära kaotada.
  7. Vaata neid regulaarselt üle. Teame kõik, et mõned asjad võiksid meie meelest iseenesest mõistetavalt püsida kasutuskõlblikud ning korralikud. Me arvame küll, et tööriist on väga tugev vahend, kuid ka neil peab silma peal olema. Vaata neid aeg-ajalt üle ja veendu, kas nad vajavad puhastamist, parandamist, teritamist või hoopiski midagi muud. Niimoodi saad oma tööriistade elueal kätt pulsil hoida.
  8. Jälgi hooldusjuhiseid. Paljudel tööriistadel, eelkõige elektrilistel, on põhjusega kaasas kasutusjuhendid. Nende jaoks on välja töötatud ning disainitud konkreetsed viisid, kuidas neid käsitseda – ning mis veelgi tähtsam, kuidas hooldada. Kui Sa ei ole kindel, kuidas ühte või teist tööriista hooldada, siis pigem konsulteeri hooldusjuhendiga. Kui ikka jääd kimpu, siis pea nõu spetsialistiga.
  9. Kasuta sihtotstarbeliselt. Ära kasuta tööriistu oma suva järgi. Aiakääridega ei tohiks naelu seina lüüa. Sellega võid ära lõhkuda nende terad ning seetõttu kannatab kasutusiga silmnähtavalt. Kasuta naeltele virutamiseks ikka haamrit! Kui kasutad tööriistu nii nagu vaja, siis nad peavad ka kauem vastu. Juhul, kui on tekkinud olukord, et Sa ei ole kindel, milleks mingit tööriista kasutatakse, siis uuri enne järgi. Üheksa korda mõõda – üks kord lõika!
  10. Austa tööriista! Kõige tähtsam punkt. Kasuta tööriista aupaklikult. Käi sellega ümber hoolikalt. Ära loobi seda ega pilla maha ning ära rakenda selle kasutamisel üleliigset jõudu. Kui hooldad tööriista ning kasutad seda aupaklikult, siis peab tööriist ka kauem vastu ning Sinu investeering tasub ennast paremini ära.

 

Kui järgid eelpool kirjeldatud 10 punkti, siis ootab Sind hea läbisaamine oma tööriistadega. Te viite koos lõpule mitmeid projekte ning rõõmustate maailma ühise loominguga. Pea meeles, et nagu kõik muugi siin maailmas, vajab ka tööriist järjepidevat hoolt. Uued tööriistad, kelle eest hoolitseda, saad koju viia Tööriistamaailmast! Tutvu valikuga!

Tarbijaid on igasuguseid. On neid, kes teevad impulssoste, ning on neid, kes teevad läbimõeldud soetamisi. Aga üks ei välista teist, sest inimesed ei ole staatilised... Loe edasi
Soojad ilmad on juba aeg-ajalt oma palet näidanud ning eks suvel tuleb neid veelgi. Tõenäoliselt kibeleb nii mõnigi, et oma suveautot välja tuua või lihtsalt enne... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank