keri üles
EsilehtBlogiNippe ja nõuandeidTööriistade ohutu käsitsemise 7 alustala

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Tööriistade ohutu käsitsemise 7 alustala

12. märts 2024

On täiesti tavapärane pärastlõuna ehitusplatsil. Kõik täidavad endale delegeeritud ülesandeid ning objektil valitseb töökas meeleolu. Taamal näeme keevitajat. Ta on meie poole seljaga ning näeme ainult sädemeid, mis temast eespool mitmes suunas lendavad. Järsku ta lõpetab tegevuse ning tõstab käe näole. Ehmume, mõtleme, kas midagi juhtus. Aga ei, kõik on korras. Keevitaja kasutas kõiki vajalikke isikukaitsevahendeid ning päev saab sama rõõmsalt ja tegusalt jätkuda. Kuid alati ei lähe asjad niimoodi – on juhtumeid, kus eiratakse nii ehitus- kui ka remonttöödel igasuguseid ohutusnõudeid. Sellisel teguviisil võivad aga olla traagilised tagajärjed.

 

Meie soovime aga, et meie kliendid oleksid igati kaitstud, seega jagame teiega 7 juhtnööri, kuidas tööriistade käsitsemine enda jaoks ohutumaks muuta.

 

  1. Kasuta isikukaitsevahendeid. Vali isikukaitsevahendid alati vastavalt sellele, milline on töö iseloom. Kasuta näiteks kaitseprille, kindaid, kiivreid, hingamis- või kuulmiskaitseid jne. Tööriistamaailma valikuga saad tutvuda siin.
  2. Loe kasutusjuhendit. See peaks olema iseenesest mõistetav. Kõikide tööriistade jaoks ei ole tõenäoliselt õpetusvoldikut kaasas. Kujutate ette, et haamriga kaasneks selline asi? Meie ka mitte. Kuid kõikide mehhaaniliste ning elektriliste tööriistade puhul tuleks visata pilk kindlasti juhendile.
  3. Kontrolli töövahendit enne kasutamist. Enne tööde kallale asumist on tähtis ettevalmistus. Selle lahutamatuks osaks peaks olema tööriistade ja -masinate kontrollimine.
  • Veendu, et puuduvad defektid, mis võivad põhjustada tööriista purunemise selle kasutamise ajal.
  • Veendu, et kõik kaitsedetailid on korralikult terved ja kinnitatud. Ära kunagi eemalda tööriistadelt detaile, mis on mõeldud Sinu kaitsmiseks!
  • Veendu, et kõik tööriista komponendid on korralikult kinnitatud. Sa ju ei taha, et ketassaag töötamise hetkel lendu läheks ja kaost külvama hakkaks.
  1. Hoia töökeskkond korras. Kui Su tööplatsil on kõik pilla-palla, siis on väga tõenäoline, et tööriista kasutamise hetkel võib tööraadiusesse sattuda midagi sellist, mis sinna kohe üldse ei kuulu. Samas on tõenäoliselt ka väga ebamugav teha tööd, kui pead ennast tasakaalustama tühjade pudelite peal või muu kola keskel. Võid komistada või libastuda ning seetõttu võib ka tööriist Sulle liiga teha.
  2. Kasuta tööriistu sihtotstarbeliselt. Ära lõika metalltoru ketassaega, mis on mõeldud puuhalgude tegemiseks. Samuti ära kasuta akutrelli käepidet, et naelu seina lüüa. Kuigi sellised teguviisid on juba eos rumalad, siis me ei saa kunagi päris kindlad olla, millisteks nende tagajärjed võivad kujuneda.
  3. Keskendu ja puhka. Kui tegelikult peaks iga tegevust oma täieliku kohaloluga õnnistama, siis tööriistade puhul on see eriti vajalik. Mõni hajameelsusest tehtud apsakas ja võidki olla terve elu „saekaatritöötaja“ naljade ohvriks. Samamoodi tuleks endale ka piisavalt puhkust lubada. Väsinud seisundis teeme me kõik rohkem vigu. Kuna tööriistad ei ole mänguasjad, siis tuleks neid aupaklikult ja ärksalt kohelda.
  4. Ole õnnetusteks valmis. Nagu öeldakse: „Õnnetus ei hüüa tulles!“. Samas ei ole midagi halba selles, kui me õnnetusteks valmis oleme. Ole teadlik, mida oma tööriistaga peale hakata, kui see hakkab kuidagi „teistmoodi“ käituma, ning kuidas tagada oma turvalisust. Lisaks ei tee kahju ka see, kui Sul on läheduses väike esmaabikotike, kust saad vajadusel oma kriimudele plaastreidki.

 

Eelnevad 7 punkti on kõigest väikesed meeldetuletuslikud nõuanded. Eks iga tööriista kasutamisel tuleks ohutuspõhimõtteid jälgida kainest mõistusest lähtuvalt. Kuid väike kordamine ei tee siiski halba. Laia valiku turvalisi ning kvaliteetseid tööriistu leiad Tööriistamaailmast.

Kvaliteetsed tööriistad võivad olla küllaltki kallid ning neid tuleks kindlasti kohelda kui pikaajalist investeeringut. Kuigi hea tööriist on üldiselt väga... Loe edasi
Soojad ilmad on juba aeg-ajalt oma palet näidanud ning eks suvel tuleb neid veelgi. Tõenäoliselt kibeleb nii mõnigi, et oma suveautot välja tuua või lihtsalt enne... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank