.jpg)
Bosch battery 2 x 4.0 Ah + GAL 12V/18V-80 quick charger
Stock status
Product Code: 1600A0373J
Stock status
Product Code: 1600A0373J
Product info
- Brand
- Bosch
- Product Code
- 1600A0373J
- EAN
- 4053423342017
Official Bosch Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery EXBA 18 V-40 4,0 Ah
| Battery capacity | 4.0 Ah |
| Battery model / product code | EXBA 18V-40 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Bosch 18V Professional |
| Voltage | 18 V |
| Weight | 0,605 kg |
Charger GAL 12V/18V-80
| Bluetooth connection | no |
| Cooling fan | yes |
| Charging time for 4.0 Ah battery | 37 min |
| Charging time for 5.0 Ah battery | 46 min |
| Charging slots count | 1 tk |
| Charge level indicator | yes |
| Charging current | 8 A |
| Package height | 103 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package length | 252 mm |
| Wall mountable | yes |
| Compatible battery voltage | 18 V |
| Weight | 0,65 kg |
| Tool height | 103 mm |
| Tool width | 252 mm |
| Tool length | 140 mm |
Additional Info
The high-power EXBA18V-40 Expert battery ensures up to 2000 W of peak power for demanding jobs (internal test data; instantaneous peak power with a fully charged new battery) in the most compact housing. It uses innovative terminal-free cell technology, while conventional batteries are based on cells with multiple contacts, where only two connection points are used to transmit current. This creates a bottleneck that increases battery resistance. Terminal-free battery technology solves this bottleneck. Instead of just two current channels, the battery has countless parallel current channels. Result: less resistance, less heat, impressive power and outstanding energy density.
Reinforced housing, excellent COOLPACK 2.0 heat management and terminal-free cell technology ensure a long service life for the EXBA18V-40 battery, so the battery is well suited for professionals who value durability and performance.
Simple and convenient: GAL 12V/18V-80 Professional is a fast dual-voltage charger for all Bosch Professional 12 V and 18 V batteries.
Thanks to the 8 A charging current, a 18 V 4.0 Ah battery can be fully charged in 38 minutes.
The charging device reduces downtime with smart Active Air Cooling 3.0 technology, which cools the battery before, during and after charging. This compact charger is practical to use thanks to its slot-in-slot solution.
EXBA18V-40 has a 5-LED indicator that shows the charge status and remaining volume and detects the risk of failure.
The charger EXBA18V-40 and GAL 12V/18V-80 are compatible with both the Bosch Professional 18V system and the multi-brand battery alliance AMPShare. In addition, the charger GAL 12V/18V-80 is also compatible with the Bosch Professional 12V system.
EXBA18V-40 weighs only 605 g. GAL 12V/18V-80 is easy to mount on the wall and two LED indicators show the charge status.