All Product Categories
-25%
.jpg)
Makita set 18 V, 4 x BL1860, DC18RC, MAKPAC
-25%531.22€708.29€
Without VAT 428.40€
Lowest price in last 30 days 531.22€
Pay in 3 equal installments at 0% interest
3 x 177.07 €
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 6-12 business days
Product Code: 198140-7
Quantity:
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 6-12 business days
Product Code: 198140-7
Product info
- Brand
- Makita
- Product Code
- 198140-7
- EAN
- 088381474382
- Country of origin
- China
- CN code
- 85076000
Free shipping from 150 €
Official Makita Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery BL1860 6,0 Ah
| Battery capacity | 6.0 Ah |
| Battery model / product code | BL1860 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Makita LXT |
| Voltage | 18 V |
| Weight | 0,60 kg |
DC18RC charger
| Battery protection system | yes |
| Intelligent charging control | yes |
| Cooling fan | yes |
| Charging time for 1.3 Ah battery | 15 min |
| Charging time for 2.0 Ah battery | 24 min |
| Charging time for 3.0 Ah battery | 22 min |
| Charging time for 4.0 Ah battery | 36 min |
| Charging time for 5.0 Ah battery | 45 min |
| Charging time for 6.0 Ah battery | 55 min |
| Charging slots count | 1 tk |
| Charge level indicator | yes |
| Optimized charging control | yes |
| Wall mountable | no |
| Compatible battery voltage | 18 V |
| Weight | 0.75 kg |
| Tool height | 84 mm |
| Tool width | 190 mm |
| Tool length | 156 mm |
Accessories
No accessories found
No recommended accessories found for this product.