.jpg)
Milwaukee battery M18 B5-CR 2 x 5.0 Ah + M12-18 FC charger
Stock status
Product Code: 4932479831
Stock status
Product Code: 4932479831
Product info
- Brand
- Milwaukee
- Product Code
- 4932479831
- EAN
- 4058546376253
- Country of origin
- China
- CN code
- 85076000
Official Milwaukee Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery M18 B5-CR 5,0 Ah
| Battery capacity | 5.0 Ah |
| Battery model / product code | M18 B5-CR |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Milwaukee M18 |
| Voltage | 18 V |
| Weight | 0,7 kg |
Charger M12-18 FC
| Battery system | Milwaukee M12;Milwaukee M18 |
| Electronic temperature control | yes |
| Cooling fan | yes |
| Charging time for M12 2.0 Ah battery | 28 min |
| Charging time for M12 4.0 Ah battery | 57 min |
| Charging time for M18 2.0 Ah battery | 26 min |
| Charging time for M18 4.0 Ah battery | 47 min |
| Charging time for M18 5.0 Ah battery | 59 min |
| Charging slots count | 1 tk |
| Wall mountable | yes |
| Compatible battery voltage | 12;18 V |
Additional Info
The new battery housing material offers greater protection against oils, solvents and greases
The new durable battery housing extends the life of the product and ensures chemical resistance to oils and liquids
Compared to other lithium-ion technologies and/or previous MILWAUKEE® battery technology, it offers up to 2.5 times more operating time, up to 20% more power. (Results depend on the tool and application)
REDLITHIUM™ protection with REDLINK™ digital overload protection
Individual battery cell monitoring optimizes the tool's operating time and ensures the long-term durability of the battery
Durable battery construction with a metal frame and shock-resistant separators that prevent battery failure due to excessive vibration or falling
Water protection directs water away from the electronics and out of the battery
The battery can be used at extreme temperatures up to -20°C without affecting operating time and service life
The charge indicator helps the user maximize the efficiency of the battery's operating time
Accessories
No accessories found
No recommended accessories found for this product.