.jpg)
Milwaukee battery MXF XC608 8.0 Ah 2 pcs + FC charger
Stock status
Product Code: 4932500037
Stock status
Product Code: 4932500037
Product info
- Brand
- Milwaukee
- Product Code
- 4932500037
- EAN
- 4058546572013
Official Milwaukee Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery MXF XC608 8,0 Ah
| Battery capacity | 8.0 Ah |
| Battery model / product code | MXF XC608 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | Milwaukee MX FUEL |
| Voltage | 72 V |
Charger MXF FC
| Intelligent charging control | yes |
| Cooling fan | yes |
| Charging time for 2.0 Ah battery (80%) | 65 min |
| Charging time for 3.0 Ah battery | 45 min |
| Charging time for 3.0 Ah battery (80%) | 45 min |
| Charging time for 6.0 Ah battery | 65 min |
| Charging time for 6.0 Ah battery (80%) | 65 min |
| Charging time for 8.0 Ah battery | 100 min |
| Charging time for XGT 8.0 Ah battery | 100 min |
| Charging slots count | 1 tk |
| Charging current | 12 A |
| Compatible battery voltage | 72 V |
| Weight | 2,33 kg |
Additional Info
XC608 battery
33% more working time than the MXF XC406 battery in a lighter weight design
The COOL-CYCLE™ active cooling system ensures rapid cooling, which reduces downtime
REDLITHIUM™FORGE™ offers the highest power, fastest charging and longest life within REDLITHIUM™ batteries
Best protection against workplace, weather and environmental conditions
The ONE-KEY™ tool tracking and security solution gives you a free cloud-based tool tracking network and inventory management platform. In addition, ONE-KEY™ allows you to use the remote locking function.
The longest lifespan, which ensures the most charges and the best performance throughout the lifespan
Updated ventilation design for maximum airflow from COOL-CYCLE™ capable chargers
Full MX FUEL™ system compatibility
5x rubber coatings in impact areas for maximum protection
Improved handle design for easy carrying
FC charger
Charges the MX FUEL™ 8.0 Ah battery full in less than 65 minutes.
COOL-CYCLE™: the active cooling system ensures rapid cooling and reduces waiting time. Active cooling works with batteries that support the COOL-CYCLE™ function
REDLINK™ electronics system: the charger exchanges data with the battery for optimal performance and longer operating time
Fully compatible with all MX FUEL™ batteries
Lightweight and easy to move thanks to the folding handle
Charges the MX FUEL™ 12.0 Ah battery in 100 minutes and the MX FUEL™ 6.0 Ah battery in 45 minutes.