All Product Categories
-40%
.jpg)
REMS battery 22 V 2 x 5.0 Ah + 290 W charger
-40%776.30€1289.60€
Without VAT 626.05€
Pay in 3 equal installments at 0% interest
3 x 258.77 €
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 2-4 business days
Product Code: 571593R220
Quantity:
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 2-4 business days
Product Code: 571593R220
Product info
- Brand
- REMS
- Product Code
- 571593R220
- EAN
- 4039976254984
Free shipping from 150 €
Official Rems Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery 22 V 5,0 Ah
| Battery capacity | 5.0 Ah |
| Battery model / product code | 571581R22 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | REMS 22V |
| Voltage | 22 V |
Charger 290 W
| Charging slots count | 1 tk |
| Compatible battery voltage | 22 V |
| Power supply type | mains |
Additional Info
Step-by-step charge indicator with a colored light-emitting diode
No memory effect of maximum battery load
Operating temperature range –10 to +60 °C
Fast charger 290W for a shorter charging time