All Product Categories
-44%
.jpg)
REMS battery 22 V 2 x 9.0 Ah + 90 W charger
-44%695.00€1243.72€
Without VAT 560.48€
Lowest price in last 30 days 695.00€
Pay in 3 equal installments at 0% interest
3 x 231.67 €
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 2-4 business days
Product Code: 571592R220
Quantity:
Stock status
Tööriistamaailm warehouse: 0 pcs
Supplier warehouse: on order
Delivery time: 2-4 business days
Product Code: 571592R220
Product info
- Brand
- REMS
- Product Code
- 571592R220
- EAN
- 4039976254960
Free shipping from 150 €
Official Rems Dealer
- 100% genuine products
- Manufacturer warranty and service
- Professional consultation
Battery 22 V 9,0 Ah
| Battery capacity | 9.0 Ah |
| Battery model / product code | 571583 R22 |
| Battery type | Li-ion |
| Battery system | REMS 22V |
| Voltage | 22 V |
Fast Charger 90 W
| Charging slots count | 1 tk |
| Compatible battery voltage | 22 V |
| Power supply type | mains |
Additional Info
Step-by-step charge indicator with a colored light-emitting diode
No memory effect of maximum battery load
Operating temperature range –10 to +60 °C
Fast charger