keri üles
EsilehtBlogiUudisedDewalt flexvolt - aku mis valib tööriistale sobiva pinge

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

DeWalt Flexvolt - aku mis valib tööriistale sobiva pinge

7. november 2016

DeWalt FlexVolt euroopa aku


Juhtmevabad tööriistad on äärmiselt mugavad - nii mugavad, et mõningaid käsitööriistu ei kujuta enam voolujuhtmega ettegi. Akutehnoloogia ei piirdu enam aga vaid käsitööriistadega. Lisaks juba tavapäraseks muutunud 12V ja 18V platvormidel töötavatele akutrellidele, -kruvikeerajatele, -nurklihvijatele jpm. on võimalik isegi miiusaage, lauasaage ja muid taolisi suure voolutarbega tööriistu ja pinke mobiilse elektri jõul jooksutada. Loomulikult ei piisa siin aga efektiivseks töötamiseks enam 18V akudest ning vaja on juba midagi võimsamat. Akutööriistade suur valik on muidugi väga tore, kuid eraldi 12V (ehk 10.8V nominaalpinge), 20V (18V), 40V (36V), 60V (54V) ja 120V (108V) tööriistade omamine tähendab ka nendele masinatele vastavate akude ja akulaadijate soetamist ning tööpaigale minnes ka kogu tehnika kaasa tassimist. Morjendav on sealjuures veel asjaolu, et need platvormid ei ole omavahel ühilduvad, seega ei saa sa enda 40V akutrimmeri akusid mitte kuidagi 20V akutrelliga sobitada, jättes ainukeseks võimaluseks igale platvormile eraldi akusid osta.

DeWalt FlexVolt USA aku

Seda probleemi on üpriski innovatiivselt asunud lahendama aga üks USA suurimaid tööriistafirmasid DeWalt, kelle tööriistu ja tarvikuid nüüdsest ka Tööriistamaailmas leida on. Ettevõte tuli turule uue, täiesti unikaalse kontseptsiooniga - FlexVolt akuga. Nimetatud liitium-ioon aku suudab väljastatavat pinget vastavalt tööriista energiavajadustele ise muuta, võimaldades seda kasutada nii 20V Max, kui ka 60V Max DeWalti tööriistaplatvormidel. Kuna ühe aku maksimaalne pinge on 60V, võimaldab see kahe akuga tööriistades ka firma 120V Max tööriistu kasutada, pakkudes firma sõnul isegi vooluahnete saepinkide puhul juhtmega tööriistale võrdset jõudlust!

NB! Euroopa turu jaoks on kasutusel aku 18V/54V markeeringutega. Kerged kosmeetilised erinevused kõrvale jätta, on tegu täpselt sama akuga. Euroopas mõõdetakse volte lihtsalt nominaalpinge järgi, USA turul maksimaalpinge järgi.


Aga kuidas see töötab?

Üldiselt koosneb iga teadaolev tööriistaaku mitmetest omavahel ühenduses olevatest akuelementidest. Nende ühenduste tüüp (rööp- või paralleelühendus) ja kasutatavate akuelementide tehnilised näitajad (pea alati 4V, 2.0Ah) määravad ära, millise akupaki me lõppkokkuvõttes saame. Akuelementide omavahel ühendamise kontseptsioon on üsna lihtne: ühendades elemendid paralleelselt, saame suurema pinge, ühendades need aga rööbiti, saame suurema mahutavuse.


Suurem mahutavus

FlexVolt akud on üles ehitatud 5 elemendiliste kihtidena, kus iga elemendi pinge on 4V ja mahutavus 2.0Ah. Kuna ühes kihis on elemendid püsivalt jadamisi ühendatud, on ühest kihist saadav pinge (4V x 5) 20V. Elementide mahutavus jääb aga samaks ning ühe kihilise aku puhul oleks tulemuseks DeWalti 20V Max 2.0Ah kompaktaku.

Kui sellele kihile lisada veel teine samasugune rida akuelemente ning need kihid omavahel rööbiti ühendada, jääb akupaki pinge samaks, kuid mahutavus suureneb kahekordseks. Ka sellised akud on DeWaltil olemas - need on firma (hetkel veel) keskmises suuruses akud, mida ettevõte kutsub loogilist järge pidi enda 20V Max 4.0Ah akudeks.

Kui eelnevale ka kolmas kiht juurde lisada, saabki kolossaalse mahutavusega 6.0Ah aku, väljundpingega 20V. 

(Kusjuures lubas DeWalt lisaks eelmainitud 6.0Ah akule ka lausa 9.0Ah mahutavusega FlexVolt akusid, kuid neid veel kirjutamise hetkel poelettidelt osta ei saa.)


20V ühendusega aku



Suurem pinge

Kui aga rööpühendused eemaldada ning elemendid jadamisi ühendada, jääb akupaki mahutavus 2.0Ah juurde, kuid pinge suureneb ühe elemendiga võrreldes 15 korda. Tulemuseks on DeWalt'i 60V Max 2.0Ah aku. Viimast kasutavad firma võimsad 60V nurklihvijad, ketassaed ja isegi lauasaed. See kontseptsioon saab töötada tänu aku ja tööriista vahelisele targale elektroonikale, mis ütleb akule, millises konfiguratsioonis see parasjagu olema peab. 

60V ühendusega aku

 


Milleks nii võimas aku?

Juhtmega tööriistad tarbivad erineval hulgal voolu. Kui trell saab vajamineva jõu näiteks 6 amprisest mootorist, siis miiusaag võib nõuda 15 amprit. Igal mootoril on oma ampertundide reiting, kuid võimsus arvutatakse sealt välja vattides. FlexVolt tehnoloogiaga lülitub aku väiksema jõudlusega tööriistaga ühendudes 20V pinge peale, kui aga mootor, mida aku peab ringi ajama hakkama on suurem ja võimsam, lülitatakse süsteem 60V peale. Miks? - kuna mootorile antavat pinget on suure voolutarbimise juures efektiivsem suurendada kui sama võimsuse nimel akust rohkem ampreid tõmmata. 


Mida tähendab see tehnoloogia tänapäeval?

Erinevate firmade suurepäraseid 18/20V tööriistaseeriaid vaadates on muidugi ilmselge, et paljud kodukasutajad tänasel päeval üle 20V tööriistu tingimata ei vajagi, seega erinevatele platvormidele erinevate akude ostmine probleemiks ei ole. Pigem osutub muutuva pingega aku kasulikuks professionaalidele, kes vajavad mõne tööriista puhul märkimisväärselt rohkem võimsust.

DeWalt FlexVolt akuga ketassaag


Aga tulevikus?

Mida rohkem akutehnoloogia edasi areneb, seda odavamaks ning üldkasutatumaks see muutub. Mobiilsed elektriseadmed söövad vaikselt, kuid järjepidevalt sisepõlemismootorite ja juhtmete külge aheldatud tööriistu turult välja, jättes vaid rasked ja rangelt statsionaarsed masinad vooluvõrku. Seega muutuvad ka rohkelt voolu nõudvad mugavad akuseadmed nagu näiteks trimmerid, niidukid, tööpingid jne... tavakasutajale tunduvalt soodsamaks ning levinumaks. FlexVolt tüüpi tehnoloogia võib tähendada seda, et lähitulevikus saab ühte akut kasutada akulöökkruvikeerajast saepingi ja muruniidukini välja. Lindlasti loodame, et ka teised tööriistafirmad taolise tehnoloogiaga turule tulevad.


Millal saab?

FlexVolt nägi esmakordselt ilmavalgust 2016. aasta juunis, seega on antud aku Euroopa turul veel üsna uus nähtus, aga juba on ka esimesed tooted Eestis liikvel.


Tööriistamaailma DeWalt'i tööriistavalikuga saad tutvuda siin.

DeWalt FlexVolt

SEOTUD TOOTED


Akuniiduk

Tükk aega on bensiinimootoriga muruniidukid enamike kasutajate jaoks normiks olnud. Elektriniidukid olid kunagi saadaval peamiselt vaid juhtmega ning ei pakkunud... Loe edasi
Soojad ilmad on juba aeg-ajalt oma palet näidanud ning eks suvel tuleb neid veelgi. Tõenäoliselt kibeleb nii mõnigi, et oma suveautot välja tuua või lihtsalt enne... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank