keri üles
EsilehtBlogiKuidas validaKuidas valida akunurklihvijat

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Kuidas valida akunurklihvijat

14. märts 2016

Akunurklihvija töös

Kunagi olid akunurklihvijad vaid mõneks kiireks lõike- või lihvtööks kohtades, kuhu traditsioonilise juhtmega tööriistaga ei olnud lihtsalt võimalik minna. Need masinad olid juhtmega nurklihvijatega võrreldes tunduvalt nõrgemad ning ka aku sai praktiliselt hetkega tühjaks. Tänu aku- ja mootoritehnoloogia hüppelisele arengule on aga akunurklihvijad aina suuremat populaarsust kogunud, pakkudes juhtmega masinatele pea samaväärset jõudlust ning arvestatavat kasutusaega. Selles artiklis anname nõuandeid mida ühe akunurklihvija valimisel silmas peaks pidama ning mille järgi ikkagi lõplikku otsust teha.

Akude ühilduvus

Voolunäljased akunurklihvijad nõuavad igal juhul kvaliteetseid liitium-ioon akusid ning viimased ei ole kuigi odav lõbu. Kuna paljudel tootjatel on kindla akutüübi jaoks terve tööriistaseeria, mis konkreetsete akudega ühildub, tasub tihtipeale valik juba olemasoleva brändi peale taandada. Kui omad näiteks Milwaukee M18 FUEL seeria akutööriistu ning sobivad akud on juba endal olemas, on lõppkokkuvõttes palju odavam Milwaukee M18 FUEL seeria akunurklihvija osta, kui näiteks Metabo valikusse süveneda. Esimesel juhul ostad ainult tööriista, kuhu saad juba olemasoleva aku sisse panna, teisel juhul maksad aga ka lisaakude ning laadija eest.

Metabo 18v akud

Ketta diameeter

Suurte ketastega akunurklihvijaid tänapäeva akud veel vedada ei jaksa ning pea kõik akunurklihvijad mahutavad endasse maksimaalselt kas 115 mm või 125 mm lõike- või lihvketta. Üheks erandiks on Metabo W 18 LTX 150, pakkudes kasutajale lausa 45 mm sügavuste lõigete tegemise võimalust! Väiksemad kettad on peenema töö tegemiseks paremad, kuna nendega varustatud masinaid on parem käsitleda, samas ei pruugi väike ketas aga mõne töö jaoks piisavalt suurt lõikesügavust pakkuda. Ketta diameetri valik sõltub muidugi suuresti kasutaja enda vajadustest, kuid kõige levinumaks mõõduks on kahtlemata 125 mm, millega on raske mööda panna, kui vajadused just väga spetsiifilised pole.

Erinevas mõõdus akunurklihvijad

Pöörded

Tühikäigupöörete arv annab aimduse kui kiiresti masin materjali eemaldab - mida suurem on number, seda agressiivsemalt ketas lihvib või lõikab. Tavaliselt on pöörete arv otseses seoses ketta diameetriga, kuna väiksemat ketast on kergem suurtel kiirustel ringi ajada kui suurt. Sellest lähtuvalt jäävad 150 mm kettadiameetriga masinate pöörded ca. 8000 p/min juurde, 125 mm kettadiameetriga masinad aga vahemikku 8500 - 9000 p/min ning 115 mm kettadiameetriga masinatel ulatuvad pöörded lausa kuni 10000 p/min!

Mugavus

Kaks peamist faktorit mis tööriista kasutusmugavust mõjutavad on selle kaal ja mõõtmed. Juhul, kui masina kasutamise eesmärk pole just tööstuslik, võib mõni väiksem nurklihvija kodukasutajale palju mugavamaks osutuda. Lisaks sellele, et neid on kergem pikemat aega käes hoida, on nendega ka väiksemate mõõtmete ja kaalu tõttu lihtsam tööd teha. Mugavust suurendavad veelgi erinevad lisad nagu näiteks vibratsioonivastane lisakäepide ja targad elektroonilised funktsioonid.

Metabo käepidemete võrdlus

Tark elektroonika

Kindlasti tasub uurida millised elektroonilised funktsioonid ja tööriista kaitsvad omadused huviorbiidis oleval masinal on. Toome mõned näited esile:

Näiteks Milwaukee REDLINK PLUS™ intelligentne süsteem annab nii tööriistale kui ka akule digitaalse ülekoormuskaitse ja suurendab masina jõudlust suurtel koormustel. 

Metabo on aga oma W 18 LTX seeria akunurklihvijad iseenesliku taaskäivitamise kaitsega varustanud, takistades pärast hetkelist voolukatkestust masinal kohe jälle tööle hakkamist.

Lüliti

Akunurklihvijad tulevad peamiselt kahte erinevat tüüpi lülititega - traditsiooniline lukustatav nupuga lüliti ja labalüliti. Üldiselt on mõlemal versioonil olemas ka mingit tüüpi kaitse, vältimaks tööriista tahtmatut käivitumist. Labalülititel on küljes ka eraldi nupp, mis tuleb enne alla vajutada ning on, olenevalt konkreetsest nurklihvijast, intuitiivselt kasutatav või väga-väga häiriv ja pidevalt ette jääv. Labalüliti on ka meie isiklik lemmik, kuna sellega on lihtsam ja kiirem masinat käima panna ning olles mittelukustuv, on see ka palju ohutum. Üks näide heast labalülitist on Milwaukee CAG 125XPD.

Milwaukee M18 FUEL akunurklihvija labalüliti

Teine variant on traditsiooniline nupuga lüliti. Olles oma ehituselt ainult lukustuvad, lülitatakse masin nuppu ette poole lükates sisse, tehakse töö ära ja vajutatakse nupule tööriista seiskamiseks. Selleks, et nupuga lülitit kogemata valel ajal sisse ei lülitataks, on need raskesti käivad. Tasub ära märkida, et kuigi oleme isiklikult labalüliti fännid, pole üks tingimata parem kui teine ning see küsimus on puhtalt subjektiivne.

Milwaukee M18 FUEL akunurklihvija nupuga lüliti

Mootor

Laias laastus kasutatakse tööriistades kas traditsioonilisi 2-poolusega mootoreid või uuemal tehnoloogial põhinevaid 4-poolusega mootoreid. Kui esimesel juhul genereerib mootor jõudu iga 180° pöörde tagant ehk kaks korda ühe täispöörde jooksul, siis 4-poolusega mootor saab hoogu juurde iga 90° tagant ehk neli korda ühe täispöörde jooksul. Viimasel juhul toodab mootor tunduvalt rohkem jõudu, mille tulemusel suureneb väändemoment ja paraneb ka ühelt laadimiselt saadav akukasutusaeg. Enamik kvaliteettootjaid kasutavad oma akunurklihvijatel küll 4-poolusega mootorit (näiteks Milwaukee M18 FUEL HD), kuid osadel masinatel see lisa puudub. 

Lisad

Erinevad lisad teevad masinaga töötamise mugavamaks ja teatud toimingud kiiremaks. Akunurklihvijate puhul kipub igal firmal mõni oma nišš olema, mida konkurentidel jällegi pole. Kõikvõimalikke kasulikke lisafunktsioone on tohutult palju - toome järgnevalt mõned ka välja.

Tööriistavaba ketta ja/või kettakaitsme vahetus

Tööriistavabad lahendused erinevate tarvikute ja kaitseseadmete vahetamiseks ning reguleerimiseks on alati teretulnud nähtus, säästes kiiretel hetkedel väärtuslikku aega. Pealegi ei ole tarvis töömõtteis pead erinevate lisatööriistade olemasolu, kasutamise ja hetkelise asukohaga vaevata, säilitades fookuse efektiivselt käesoleval tööülesandel. Näiteks on Milwaukee enda akunurklihvijatesse kavala FIXTEC süsteemi paigaldanud, lubades nii ketast, kui ka kettakaitseid tööriistavabalt vahetada ning viimase asendit muuta.

Tööriistavaba kettakaitsme vahetus

Kohver

Pea igale organiseeritud töömehele on oma tööriistade kohvrisse hoiustamise võimalus kindlasti oluline müügiargument. Kui tööriistade kaitsmine ja mugavalt transportimine on sinu jaoks olulised faktorid, otsi kindlasti mudelit mis tuleb koos kohvriga.

Makita akunurklihvija kohver

Aku laetustaseme indikaator

Kku laetustaseme kiiresti akult või tööriistalt nägemine on hea ja mugav viis oma aja optimeerimiseks. Näiteks Milwaukee ja Metabo akudel (ning teatud Makita tööriistadel) on selleks spetsiaalne nupp, mille vajutamisel näidatakse kasutajale kui palju voolu akus järgi on.

M18 FUEL aku laetustaseme indikaator

Aeglane käivitus

Kui oled varasemalt mõne ketaslõikuriga töötanud, oled üsna kindlasti kursis nende masinate toore jõuga. Kui aga eelmainitud toores jõud momentaalselt täisvõimsusel tööle panna, teeb masin käes järsu jõnksatuse. Aeglaselt käivituvatel akunurklihvijatel seda probleemi aga pole, kuna mootor pannakse päästikule vajutades tööle sujuvalt. See funktsioon on näiteks Metabo ja Makita-, kuid mitte Milwaukee akunurklihvijatel.

Pööratav aku

Metabo on enda W 18 LTX seeria akunurklihvijatele lisanud ka võimaluse akut tööriista küljes pöörata. See funktsioon tuleb kahtlemata kasuks kitsastes oludes, kus masina aku jääb hea nurga all lõikamiseks/lihvimiseks ette.



Nagu näha, on akunurklihvijad viimastel aastatel hüppelise arengu teinud. Võimsuse poolest võivad kvaliteetsed akunurklihvijad odavama otsa juhtmega analoogid kerge käega üle lüüa ning tänu mõistlikult pikale kasutusajale ka vajamineva töö ühelt laadimiselt ära teha (nelja akuga võib keskmise kasutuse juures lausa tunniajast reaalset tööaega oodata).

Tänu aina hoogsamale suurtootjate akurallile võime tulevikus sama kaalu ja mõõtmete juures veelgi suuremate ampertundidega akusid näha. Seda, et paljud akutööriistad juhtmega tööriistu tööpaikadelt eemale tõrjuvad, näeme juba praegu; ega "akurelaka" aegki kaugel pole.

Kogu Tööriistamaailma akunurklihvijate valikuga saad tutvuda siin.

SEOTUD TOOTED


Milwaukee M18 FUEL FID-502C ja FDD-502C

M18 FUEL Kõik Milwaukee M18 FUEL seeria tööriistad on kvaliteetsed, eelkõige professionaalseks kasutamiseks loodud masinad. Need... Loe edasi
Soojad ilmad on juba aeg-ajalt oma palet näidanud ning eks suvel tuleb neid veelgi. Tõenäoliselt kibeleb nii mõnigi, et oma suveautot välja tuua või lihtsalt enne... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank