keri üles
EsilehtBlogiKuidas validaKuidas valida puulõhkumismasinat

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Kuidas valida puulõhkumismasinat

25. juuni 2015

 Scheppachi puulõhkuja

Vertikaalne lõhkujaÖeldakse, et puit annab sooja kaks korda - siis, kui sa selle küttepuuks raiud ja siis, kui sa seda põletad. Olles kirvega puid lõhkunud, tead, et see on äärmiselt tore tegevus - vähemalt esimesed 15 minutit, kui higi veel ei jookse, sõrmed ei valuta, ning väsimus pole jõudnud peale tulla. Käsitsi kirvega halgude peenestamine on siiski äärmiselt aeganõudev ja vaevarikas töö, eriti, kui lõhkuda on vaja terve talve küttematerjal. Sageli võtab suurema puukoorma küttepuudeks töötlemine aega mitu päeva, olles juba ajakulu poolest üsna kulukas tegevus. Korralik puulõhkumismasin teeb aga selle töö kordades lihtsamaks, kiiremaks ja mis peamine, ohutumaks.

Kuidas need töötavad?

Erinevalt kirvest kasutab puulõhkumismasin puidu poolitamiseks suure kiiruse asemel hüdraulilise pumba tekitatud jõudu. Mida jõulisem on masin, seda laiemaid, tooremaid ja/või suurema tihedusega puid see lõhkuda jaksab. Kasutaja vajutab nuppu või tõmbab kangi, ning masin surub puidu lõigatud otsast metallkiilu aeglaselt, kuid mitmetes tonnides mõõdetava jõuga läbi. Tekkinud sisemisele pinge tõttu ei jää puidul midagi muud üle, kui mööda kiude aeglaselt pooleks minna. Kõik mida kasutaja teeb on uue paku masinasse asetamine ja nupule vajutamine. See võimaldab materjali kiirelt ja, mis peamine, ohutult lõhkuda, riskimata kiiresti liikuva (kirve) tera tõttu mõnest ihuliikmest ilma jäämisega.

Millist tüüpi masinat vajan?

Puulõhkumismasinaid leidub laias laastus kolme erinevat tüüpi: manuaalsed-, elektrilised- ja bensiinimootoriga lõhkujad.

Manuaalne lõhkuja

Manuaalsed lõhkujad

Manuaalse puulõhkumismasina tööpõhimõte on äärmiselt sarnane hüdraulilisele tungrauale. Puupakk asetatakse masinasse ja pikka kangi edasi-tagasi liigutades surutakse kiil järk-järgult pakku. Seda tüüpi masinad on küll kompaktsed, kerged, ning üldjuhul ka kõige odavamad, kuid samas ka kõige pikema (ja üsna tüütu) lõhestamistsükliga, mis võib, olenevalt pakust lausa mitu minutit pikk olla. Manuaalne masin on puulõhkumiskirve ja -masina vaheline variant inimesele, kes soovib puulõhkumismasina ohutust ja kirvest suuremat lõhestusjõudu (6-14 tonni), kuid ei raatsi omale automaatset masinat osta. Kahtlemata leidub situatsioone, kus taoline lõhkuja end ka ära tasub - näiteks aias lapselaps tööle rakendada, kuid paraku näitab praktika, et korralik kirves ja hea tehnika on kiirem meetod koormast lahti saamiseks, kui manuaalne puulõhkumismasin.

Elektrilised lõhkujad

Elektriline lõhkuja

Vaieldamatult kõige populaarsem ja kodukasutajale vast kõige mõistlikum variant on masin, mille hüdraulilist pumpa liigutab elektrimootor. Nende lõhkujate lõhestusjõud jääb vahemikku 4-20 tonni, olles piisavalt võimas enamike puude küttepuudeks töötlemiseks. Lõhestustsükkel kipub elektrilistel masinatel ka kõige kiirem olema, olenevalt masinast 2-15 sekundit. Olles elektrimootoriga, saab neid kasutada nii sees, kui ka väljas, tehes, erinevalt bensiinimootoriga masinatest, töö võimalikuks iga ilmaga ja igas kohas, kus seinakontakt on. Kuna elektriliste puulõhkumismasinate valik on nii lai, on see suurepärane valik nii kodukasutajatele, kui ka professionaalidele.

Bensiinimootoriga lõhkujadBensiinimootoriga lõhkuja

Olles üldjuhul kõige suuremad, raskemad ja võimsamad lõhkujad turul, on fossiilkütust põletavate mootoritega puulõhkumismasinad eelkõige professionaalide lõbu. Nende lõhestusjõud ulatub suurematel masinatel kuni 45 tonnini! Kusjuures kipub ühe lõhestustsükli kestus elektrimootoritega masinatest veidi pikem olema - umbes 8-17 sekundit. Kaaludes tihtipeale üle saja kilo, käib ka nende masinate vedamine enamjaolt autokonksuga. Bensiinimootor tähendab aga lisaks suurele lärmile ka seda, et nende lõhkujatega saab töötada vaid väljas.

Mitu tonni lõhkumisjõudu vajan?

Puidu lõhkumise graafik tonnides

Lõhkumiseks vajamineva jõu määravad ära enamjaolt kolm faktorit: puidu läbimõõt, tihedus ja niiskusesisaldus. On ainult loomulik, et 30cm toorest tamme on masinal kordades raskem lõhkuda, kui 15cm hästi läbi kuivanud mändi. Mõõda (või arva) ära kõige suurema diameetriga pakk, mida lõhkuma hakkad ja osta paar tonni võimsam masin, kui arvad, et vajad. Need tonnid lisajõudu tulevad kasuks siis, kui lõhutav puit juhtub olema tavalisest suurema tiheduse või niiskusesisaldusega.

Vertikaalselt või horisontaalselt?

Jah, puulõhkujaid tehakse nii vertikaalse, kui ka horisontaalse asetusega, ning mõned kallimad masinad lubavad isegi kasutajal seda nii ühte, kui ka teist pidi keerata. Isiklikult leian, et horisontaalis on parem väiksemaid puid lõhkuda, vertikaalis aga suuremaid pakke poolitada. Tegelikult taandub asi pigem ikkagi konkreetse kasutaja isiklikule eelistusele ehk siis mõnel hakkab pikemat aega töötades selg ühte pidi valutama, teisel aga teist pidi.

Lisad

Paljudele masinatele (kuid mitte kõigile!) saab juurde osta näiteks ristikiilu, mis lõhub puu kahe asemel neljaks - kusjuures tehakse ka puitu kuueks poolitavaid kiile. Valides enda jaoks sobilikku tööriista, veendu, et sellele on võimalik ka kõik soovitud lisad mingil hetkel juurde osta.

NB! Tööriistamaailma poolt pakutavaid puulõhkumismasinaid saab näha SIIT.

LHV logo

Tänasest lisanud üks uus makseviis - LHV pangalink. Nüüdsest siis mugav makseviis ka selle panga klientidele ... Loe edasi
Kevad on käes. Kuigi ilmad on meile siiamaani näidanud selle aastaaja mitmepalgelisust, siis ega päikeselisemad ning rohelisemad päevad tulemata jää. Kevade ja... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank