keri üles
EsilehtBlogiKuidas validaKuidas valida survepesurit

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht Turvaline ostukoht Äripäeva TOP ettevõta 2022

Kuidas valida survepesurit

20. märts 2015

Survepesuriga pestud trepp

Korralik survepesur on kõige kiirem, lihtsam ja efektiivsem tööriist kõvade pindade puhastamiseks. Neid masinaid leiab aga väga laia hinnaspektrumiga - alla sajast eurosest mõne tuhandeliseni välja. Selles artiklis seletame lahti, kuidas leida enda jaoks sobiv ilma raha asjatult tuulde loopimata. 

Mida puhastad?

Survepesureid on sisuliselt kahte tüüpi: sooja- ja külma vee pesurid. Umbes ¾ kõikidest ostetud survepesuritest töötavad külma veega, ning seda ka hea põhjusega. Üldiselt eemaldab kuum vesi küll mustust paremini, kuid enamike inimeste puhastusvajaduste (autokerede, sissesõiduteede, aiatööriistade jne... puhastamine) jaoks on see otstarbetu investeering.

Kui aga vajad õliste või rasvaste pindade ja detailide. nagu näiteks mootorite, ning masinaosade puhastust, on vaieldamatult parimaks valikuks ikkagi soojaveepesur. Sarnaselt mustadele nõudelegi aitab kuum vesi rasva ja mustust palju efektiivsemalt eemaldada, kui külm vesi. Viimane lükkab seda enamjaolt vaid ringi.

Kus puhastad?

SiseruumidesElektrimootoriga survepesur

Pestes siseruumides on ainukeseks valikuks elektriliselt käitatava kõrgsurvepumbaga masin, kuna bensiini või diislit siseruumides põletada ei saa. Vajad siseruumis kuuma vett? Kuna vee soojendamiseks jällegi ülalmainitud kütuseid kasutada pole võimalik, on võimalikud variandid on järgmised:

  • elekter (pikemaks puhastuseks küllaltki kallis)
  • looduslik gaas (vajab head torustikku ja peab olema õue ventileeritud)
  • LP gaas (vedel propaan – odav kütteviis, kuid saadaval on vaid väga piiratud valik mudeleid, mis seda kasutavad).

VäljasBensiinimootoriga survepesur

Saad kasutada nii elektri- kui ka bensiinitoitega masinaid, need on ka enimlevinud variandid. Pea meeles, et elektrilisi mudeleid on küll odavam pidada, kuid bensiinitoitega masinad on tänu elektrijuhtme puudumisele palju mobiilsemad. Kui tead, et kasutad masinat vaid kodus on valik lihtne, soovides survepesurit aga elektrist sõltumata kasutada, ei saa sisepõlemismootoritest kaugemale vaadata.

  • Kuuma veega väljas pesemiseks saad lisaks siseruumides kasutatavatele küttevariantidele kütta vett diisliga (populaarseim) ja kütteõliga. 
  • Enim ostetud õue soojaveepesurid on elektritoitega ja köetud diisliga. See on kõige ökonoomsem lahendus, kuna elekter on, võrreldes teiste energiaallikatega, odav ja diisel vabalt kättesaadav.
  • Viimasel ajal on populaarsust hakanud koguma ka variant, kus pump töötab bensiiniga ja vett köetakse diisliga. Hetkel on see kõige mobiilsem lahendus, kuna vajad vaid vett, ning puhastada saad elektrist sõltumatult. 

(NB! Tavaliselt kasutatakse veeallikana aiavoolikut, kuid enamus pesureid on võimelised imema vett ka paakidest või veekogudest.)

Kui tihti puhastad?Sõidutee puhastamine

Nagu ka kõikide muude tööriistadega, kipud saama täpselt nii palju, kui maksad. Kasutades survepesurit vähem, kui 5 tundi nädalas, oled tõenäoliselt rahul ka taskukohasemate variantidega, nagu näiteks Kärcher K4 Compact või Makita HW111. Kui plaanid kasutada masinat kuni 20 tundi nädalas, vali mõni keskmise hinnaklassiga mudel, nagu näiteks Kärcher K7 Premium või Bosch GHP 5-13C. Üle selle on tegu juba profimasinatega, mis on mõeldud igapäevaseks tööks.

Üldiselt maksad kvaliteedi eest vaid korra, seega mõtle järele, kas tahad survepesurit nädalavahetusel auto pesemiseks või vajad masinat regulaarseks puhastuseks.

Kvaliteedinäitajad

Pumbapea

Pump on iga survepesuri süda. Valides endale sobivat survepesurit on kerge unustada, et pump ja selle komponendid on vähemalt sama tähtsad, kui mootor. Pumba kestvuse aimamiseks küsi survepesurit ostes, milline on pesuri pumbapea. Laias laastus toodetakse neid kahte tüüpi: metallist- ja plastikust. Odavamad ja vähemkestvamad variandid on plastikust või alumiiniumist pumbapead, kõrge kvaliteediga ja tööstuslikel masinatel tehakse need aga messingist - viimane on muidugi ka kõige tugevam. Kui tahad kestvat masinat, pööra kindlasti suurt tähelepanu masina komponentidele.

Kõrge surve või suur veehulk?

Vaatamata erinevatele reklaamidele, tootelehtedele ja üldlevinud arvamusele on suures veehulgas (L/h) rohkem puhastusvõimet kui lihtsalt kõrges surves (bar). Kui üks neist on ebamääraselt madal, ei ole pesuril ka suurt puhastusjõudu. Osad tootjad üritavad müüa survepesurit, näidates oma hinnaklassis keskmisest märksa kõrgemat survet, kuid madalat veehulka. Korralik kodukasutaja pesur pritsib ühes tunnis välja umbes 450 liitrit, profimasin aga ligi 800 liitrit vett. Pidage meeles, et kvaliteetpesurid tulevad alati mõistliku veehulga ja surve suhtega.

Erineva võimsusega survepesurid

Mootori võimsus

Nõrk mootor tähendab nõrka pumpa ja nõrk pump tähendab nõrka survet. Professionaalsel tasandil puhastamiseks võiks bensiinimootori võimsus olla vähemalt 11 hobujõudu või 5 hobujõudu juhul, kui tegemist on elektrimootoriga. Kõrge kvaliteediga kodukasutaja masina võimsus peaks olema bensiinimootori puhul vähemalt 5 hobujõudu, ning elektrimootori puhul 2 hobujõudu.

Voolik

Kuna voolik on kasutajate poolt tihtipeale kõige vähem kriitilist pilku saav komponent, siis just selle pealt püüavad enamus tootjaid kokku hoida. Kõrge kvaliteediga voolikud on tehtud kummist ja armeeritud terastraadiga. Ilusalt ja läikiv, termoplastist voolik on märk madalast kvaliteedist ja võib esimese asjana masina juures puruneda, ning vahetust tahta.

Ohutus ja kvaliteet

Kõrge surve on üsna ohtlik, eriti siis, kui mõni masinaosa järele annab ja masin surve tõttu lõhkeb. 1995-ndal aastal tehtud regulatsioon UL-1776 loodi selleks, et neid probleeme vältida. Seal on välja toodud terve müriaad kohustuslikke omadusi mis survepesuril olema peab, nagu näiteks surveklapp, voolikukaitse, hoiatussilidid korpusel jne...

Kui juhtud raha säästmise eesmärgil ostma tundmatute firmade masinaid, ole eriti ettevaatlik, kuna ka tänapäeval on liikvel palju survepesureid, mis seda regulatsiooni ei järgi. Üks lihtsamaid asju, mida sellisel puhul jälgida, on hoiatussiltide ja korralike kasutusjuhendite olemasolu. See annab üldiselt tunnistust sellest, et masin on regulatsioonide järgi ehitatud ja omab erinevaid turvafunktsioone.

Garantii

Alati tasub uurida ka garantiitingimusi. Vähem tuntud kaubamärkide puhul võib garantii- ja hooldustööde teostamise aeg väga pikk olla, kuna varuosi pole kusagilt saada. Selleks, et näha masinate garantiitingimusi, vajuta sobivat masinat valides nupule "GARANTII".

Kogu Tööriistamaailma survepesuri valiku leiad SIIT.
Erinevad lisatarvikud survepesuritele leiad SIIT.
Erinevad puhastusained survepesuritele leiad SIIT.

Nurklihvija

Aastate jooksul olen näinud, et paljud inimesed kasutavad nurklihvijaid vaid metalli ja kivi lõikamiseks, ning lihvimiseks, kuid tegelikkuses on korralik... Loe edasi
Kevad on käes. Kuigi ilmad on meile siiamaani näidanud selle aastaaja mitmepalgelisust, siis ega päikeselisemad ning rohelisemad päevad tulemata jää. Kevade ja... Loe edasi
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank