keri üles

Kuidas valida tikksaagi?

5. jaanuar 2015

Metalli lõikamine tikksaegaTikksaag on oma äärmiselt paindlike kasutusvõimalustega paljude ehitus ja tee-seda-ise projektide jaoks suurepärane tööriist. Nende masinatega saab lõigata nii sirgelt, kui kumeralt, pikikiudu ja ristikiudu, nendega on võimalik servata ja isegi sukelduslõikeid teha. Eriti multiotstarbeliseks teeb tikksae võimalus peale puidu ka pehmet või õhukest metalli, plastikut, keraamilisi plaate, kipsplaati jpmt lõigata. Olenevalt lisafunktsioonidest on mõni tikksaag aga teatud situatsioonideks, lõigeteks ja materjalideks parem, kui teine. Enne sellise masina ostmist võiks läbi mõelda aga järgnevad punktid:

  • Juhtmega või ilma ehk kui palju liikumisvabadust mul vaja läheb?
  • Masina võimsus - millist materjali on vaja lõigata?
  • Kui oluline on minu jaoks bränd?
  • Muudetav kiirus - kas ma soovin peale puidu ka muid materjale lõigata?
  • Kui tihti kavatsen masinat kasutada?
Bränd: Tööriista ostes eelkõige oma lemmikfirma masinaid kaaluda on paljude jaoks väga tähtis faktor - eriti siis, kui tahetakse soetada mõne tööriista juhtmevaba versiooni, millega ühilduvad akud on juba endal olemas. Sellest lähtuvalt on tavaliselt parim valik juba olemasolevat tööriistaplatvormi nii-öelda "palja tööriista" näol täiendada, kuna vajalike akude ja laadijate olemasolu säästab raha ja närve. Palja tööriista all mõeldakse masinat, millega ei tule kaasa akusid, näiteks Makita JV100DWE 10,8 V, mis tuleb ilma akude ja laadijata.
 

Peentöö tikksaegaVõimsus ja mobiilsus: Kui tikksae kasusalaks kujuneb pikemat aega järjest kõvema materjali, nagu näiteks tammepuu lõikamine, või mõni muu masinale suurt koormust andev ülesanne, siis osutub võimsus oluliseks faktoriks, mis määrab suuresti töö kiiruse ja efektiivsuse. Juhul, kui pidev töökoormus masinale on suur ja/või tööd tehakse peamiselt ühes kindlas kohas, (näiteks garaazis või kodus remondi näol) siis osutub parimaks valikuks tõenäoliselt juhtmega tööriist. Need annavad taolisteks töödeks vajamineva pideva, ning muutumatu jõudluse ilma aku laetuse pärast muretsemata. Üks näide võimsast juhtmega tikksaest on Metabo STEB 140 Plus. Kui mugavus ja liikumisvabadus osutuvad oluliseks faktoriks, siis on juhtmevaba variant kahtlemata mõistlikum lahendus. Sellisel juhul veendu aga kindlasti, et saega oleks kaasas (või juba endal olemas) vähemalt kaks akut. Sellisel juhul ei teki keset tööd tühja auku, kus peab aku täitumist ootama, ning ühe tühjenemisel on uus kohe käepärast võtta. Heaks näiteks kvaliteetsest juhtmevabast tööriistast on Metabo STA 18 LTX / 5,2 Ah.Milwaukee nupuga tikksaag

Lisafunktsioonid: Kõik tikksaed on võimelised kuidagi töö ära tegema. Samas aitavad aga spetsiifilised lisad spetsiifiliste ülesannete lahendamisele tublisti kaasa. Näiteks kasutades oma tikksaagi pidevalt järskude kurvide lõikamiseks ja muu taolise peentöö tegemiseks, oleks mõistlik investeerida tööriista, millel on nupuga käepide. Selline ergonoomika aitab taolistes situatsioonides kaasa täpsemalt ja mugavamalt, kui traditsiooniline tikksaag. Nupuga käepidet kasutab näiteks Milwaukee JS 120 X. Sirgete või kergelt kumerate lõigete jaoks on ideaalseks aga klassikaline, D-tüüpi käepide. Sellise käepideme leiab näiteks Makita DJV182RMJ mudelilt. Kui valik on raske, soovitame siiski D kujuga käepidemega masina kasuks, kuna praktilises kasutuses osutub see universaalsemaks.

Muudetav kiirus ja pendelliikumine (lisaks üles-alla liigub tera ka edasi-tagasi) võimaldavad kasutajal lõike agressiivsust ise määrata. Pendelliikudes lõikab tikksaag materjali kiiremini, ning tera jääb lõikamise ajal jahedamaks, kui lihtsalt üles-alla liikudes. Valitav kiirus aitab kaasa erinevate materjalide lõikamisele. Kui näiteks sirgeid ja kergelt kumeraid lõikeid puitu tehakse maksimaalse võimaliku kiirusega, siis mõni materjal võib nii suure kiirusega saagides kärssama minna. Aeglasemat kiirust on hea kasutada ka väga järske kurve lõigates - see vähendab võimalust, et lõigatav materjal suurest hõõrdumisest kärssama läheb.

Alustalla külge kinnituv juhik on väga kasulik lisa, mis aitab perfektselt sirgeid lõikeid teha. Piisavalt perfektseid, et vaba käega võrdväärset tulemust saavutada on äärmiselt keeruline.

Muudetava kaldega alustald on vast ka kõige odavamatel tikksaagidel olemas. Mõnes situatsioonis tahaks aga kallet teisele poole. Seda võimaldab kahepoolselt muudetav kaldenurk, mis tuleb paljudel tikksaagidel kaasa.

Laserjuht tikksaelMugavus: Spetsiaalselt vähendatud vibratsiooniga masinad väsitavad vähem, ning aitavad kaasa järjepidevale täpsusele. Saepuru kogumise ava hoiab tolmuimejaga ühendades töökeskkonna puhtamana. Sisse ehitatud töötuled valgustavad tööpinda ilma, et tekiks vajadus välisele valgustusele. Tööriistavaba teravahetussüsteem tagab väga kiire ja mugava terade vahetuse, paljude jaoks väga tähtis argument... Erinevaid lisafunktsioone on olemas rohkem, kui siin artiklis mainitud on, ning kõikide seast õige masina valimine on väga individuaalne otsus.

Skil tikksaag

Lihtsamateks tee-seda-ise projektideks või kergemaks remondiks on enda lemmikfirma tikksae baasmudel tegelikult täiesti piisav lahendus. Kui erilist vajadust selle tööriista järele tegelikult pole, kuid vahel harva võib ikka vaja minna, siis sobib suurepäraselt ka Skil 4181 AA. Tõsisemaks tööks on aga paratamatult igasugused lisavidinad ja funktsioonid igati teretulnud, kuna aitavad töö efektiivsusele tublisti kaasa, seal juures kestab kvaliteetne toodang muidugi ka kordades kauem, kui odavtoodang. Enesele sobiva tikksae leidmine sõltub suuresti sellest, mida iga inimene konkreetselt tööriistalt ootab, universaalset "õiget" või "valet" siin pole. Veendu, et tead võimalikult täpselt, mida sellega teha tahad ja vali vastavalt ka masin. Hobikasutajatele, ning tee-seda-ise meistrimeestele on universaalkasutuseks D-tüüpi käepideme ja põhiliste lisadega keskmises hinnaklassis olevad tööriistad suurepärane valik. Sellisel juhul soovitame näiteks Metabo kvaliteetset baasmudelit STEB 70 Quick, millele saab registreerides ka 3 aastase garantii. Kvaliteetne masin, suurepärane hind ja piisavalt lisafunktsioone.

Knipexi tangid

Knipex on pika ajalooga saksa päritolu eraettevõte, mis spetsialiseerub kvaliteettangide tootmisele. Firma asutati 1882. aastal C. Gustav... Loe edasi

Wera on 1936. aastal asutatud saksa päritolu eraettevõte, mis spetsialiseerub kvaliteetkruvikeerajate, -mutrivõtmete ja sellega seotud tarvikute... Loe edasi
Jätke kommentaar

Tööriistamaailma uudiskiri

LIITU
Täname, et liitusite Tööriistamaailma uudiskirjaga!
Teata meile
Sul on tööriistauudiseid
või nõuandeid? Anna
neist ka meile teada
info@tooriistamaailm.ee
Turvaline ostukoht
Parima teenindusega pank Eestis LHV järelmaks teeb ostmise mugavaks SEB - Eesti suurpank Itella Smartpost - Mugavaim ja kiireim postipakkide saatmine üle Eesti Omniva pakiautomaadid SVEA järelmaks Luminor Pank Swedbank Coop Pank